mahatma gandhi – dertli sözlük
----- iktibas ----

1869 yılında doğdu. "şiddet göstermeme, inancımın birinci maddesidir. aynı zamanda o, benim itikatımın da son maddesidir." diyen hintli pasifist siyasetçi ve düşünce adamı gandhi, ingiliz sömürgeciliğine karşı hint milli hareketinin, 1919-1948 yılları arasındaki en önemli lideriydi. 1869'da porbandar'da vaşiya kastı'ndan bir ailenin oğlu olarak doğan mohondas karamçand mahatma (ulu ruh) gandhi, 1888-91 yılları arasında londra’da hukuk öğrenimi gördükten sonra, iki yıl bombay ve rackot kentlerinde avukatlık yaptı. 1893-1914 yılları arasında güney afrika'da da avukat olarak çalıştı. burada ırkçı apartheid rejiminin ırk ayrımı politikalarına maruz kalan hintli göçmen işçilerin haklarının savunucusu durumuna yükseldi. gandhi’nin güney afrika’da geçirdiği yıllarda oluşturduğu ideolojisinin temellerini, şiddet karşıtlığı, sivil itaatsizlik, pasifizm, uzlaşmacılık, çilecilik, asya milliyetçiliği, hinduizm akımının dinsel mistik öğeleri, dinlere saygı ve teknoloji karşıtlığı oluşturur. tam 21 yıl sonra, 9 ocak 1915'te, ülkesi hindistan'a dönen gandhi'yi karşılamaya gelen onbinlerce hintli, onun artık hindistan için milli bir simge haline geldiğinin de bir kanıtıdır. hindistan'da olduğu yıllar boyunca ingiliz emperyalizmine karşı pasif ve uzlaşmacı bir çizgi izleyen gandhi, gerçekleşen birçok yığınsal milli bağımsızlıkçı ve emekçi eylemlerinden doğan kurtuluş fikrini, olgun bir fikir olarak görmedi. avrupa ürünlerini boykot, sivil itaatsizlik gibi eylemler gerçekleştiren gandhi, ayaklanmaya ve ulusal kurtuluş için savaşa karşı oldu. birinci dünya savaşında ingilizler için asker toplamak en büyük hatalarından biri olmuştur. 30 ocak 1948'de radikal-milliyetçi bir hintli tarafından gerçekleştirilen bir suikastle öldürdü.

----- iktibas ----
tuz yürüyüşü yaptığı en ilginç aktivitelerdendi öldükten sonra bile birçok ülkeden insan onu örnek aldı.
tüm dünyanın genelde saygı duyduğu, içi, insan sevgisi, vatan sevgisi ile dolu hindistan'ın meşhur lideridir. hindular liderlerine tagore, mahatma(büyük ruh) diye hitap ederler.

"sevgi insanlığın, şiddet hayvanlığın kanunu." demiş olan bu değerli insan iyi bir aile eğitimi almış, i̇ngiltere'de hukuk tahsili yapmış, hiçbir sıfatı olmayan halktan biri olarak ülkesinin bağımsızlığı için i̇ngilizlere karşı silahsız ve şiddetsiz hürriyet savaşını vermiş ve başarmıştır. (*)

i̇ngilizlere yaptığı konuşma:
"en sert demir bile sevgi alevleri karşısında erimeye mahkumdur. eğer, biritanyalı karakteri bizim ateşimizde henüz erimiyorsa bu, bizdeki ateşin yeter derecede yüksek olmadığındandır. o halde, durmadan sevgimizin alevlerini çoğaltalım..."

ülkesinin bağımsızlığı için direnen bu insan yine kendi vatandaşı tarafından öldürülmüştür. gandhi diğer vatandaşları gibi et yemezdi. şravana hikayesinden de çok hoşlanırdı.

i̇nsanlar topları, bombaları, budalaca kinlerini, korkunç bencillğini ve para hırsını arttırmaya gayret ettikçe, gandhi düşüncesi canlı kalacaktır.

"töleranssızlık, insanın kendi davranışına emin olup olmadığının delilidir."
hindistan'ın bağımsızlığını savunup, pakistan'ın kopmaması için, son çare feryat figan konuşan kişi.
cem yayıncılıktan bir otobiyografisi var, yarısına kadar gelebildim ama dili çok samimi ve okuyan için kesinlikle bir şey kaybettirmez.