sarmaşık – dertli sözlük
ışk da sarmaşık anlamına gelir ve de aşk sözcüğüne ilham kelimedir.

sarmaşık bir şeyi sarıp sarmalayan bitkidir aşk ise insanı sarıp sarmalar bu sebeple ışktan mülhem insanı sarıp sarmalayan bu hissiyata aşk denmiştir.

(bkz:valla kitapların yalancısıyım)
tolga karaçelik'in senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendiği 2015in son aylarında gösterime giren film. halen festivallerde gösteriliyor. baş rollerinde nadir sarıbacak, hakan karsak ve osman alkaş var. filmin konusu; i̇flas etmiş bir gemi şirketi bağlanan gemilerinde işlerin aksamaması için çalışanlardan 6 kişinin kalmasını ister ve diğer çalışanları evlerine gönderir. çalışanlar bir süre sonra sınırlı sayıda olan yiyeceğin bitmesi ve aralarındaki anlaşmazlığın artmasıyla artık evlerine dönmek isterler ama başlarındaki kişi odasından çıkmaz ve iletişimde sürekli kopukluk olur.

i̇ktidar-halk arasındaki ilişkinin ve isyanın anlatıldığı etkileyici bir film. 6 karakter ülkemizde belli düşünceleri, görüşleri temsil ediyor; dindar, isyankar, iktidar sahibi, korkak, farklı bir gruptan olan(*), uyumlu.
film altın portakal ödüllerinde en iyi erkek oyuncu, en iyi yönetmen, en iyi film ve en iyi senaryo ödüllerini aldı

-- spoiler --
filmin en etkileyici karakterinin kürt olduğunu düşünüyorum. gemiye geldikleri ilk gün sadece ismini söylüyor ve cenk'in itici davranışları karşısında dahi hiç konuşmuyor. filmin yarısından sonra hayalet misali sadece belli kişiler görüyor onlar da aramaya çalışıyor ama bulamıyor.