yusuf – dertli sözlük
inleyen ah eden ve güzel yüzlü erkek manalarına gelen güzel isim.yabancılar da jozef olarak kullanırlar bu ismi.
kuran-ı kerim'de bir sure ismidir.
aynı zamanda güzelliğiyle bilinen bir peygamber adıdır.
hazreti yusuf aleyhisselam - yusuf suresi tefsiri (m.sami ramazanoğlu) sayısız kere okuduğum yusuf a.s.'ın hayatını en geniş çaplı anlatan kitaptır.
günümüzde gelenekçilik ile islamı bir tutan bir toplum olmaya doğru giderken; "erkek sayısız kadınla birlikte olur ve evlenir sonra ama kadın kesinlikle ilk kez evleneceği adamın elini tutmalıdır" anlayışı gitgide yayılıyor farkındaysak. ve bu sure ile içinde geçen o güzel yüzlü, allah'a sabırla bağlı yusuf'un(*)
onlarca talebe rağmen allah'ın emrine sığınması bahsettiğimiz sütü bozuk gelenek için iyi bir cevap oluyor. zina kavramına sadece kadını muhatap kılıp,buna dair kendi çapında fetva vererek kendi vicdanını temize çıkaran, ergenlikten itibaren bu anlayışla yoğrulmuş tanıdık,eş,dost için dilimden düşürmediğim mükemmel kıssadır.
(yusuf) dedi ki:"rabbim, zindan, bunların beni kendisine çağırdıkları şeyden bana daha sevimlidir. kurdukları düzeni benden uzaklaştırmazsan, onlara (korkarım) eğilim gösterir, (böylece) cahillerden olurum. (yusuf suresi, 33)
iffet abidesi peygamber.
yusuf olmak, iffeti yanında şemsiye gibi taşımak değil, iffetin ta kendisi olmaktır. iffetin edebiyatını yapmak değil, iffetin özünü kavramaktır. yusuf olmak, modern dünyada en zor olandır. zor olanı yapmak ise yiğidin işidir.