karadeniz – dertli sözlük
eşsiz doğa ve insan yapısına sahip,bir günün diğer günden istemesende farklı geçtiği ,yerlisi olmayanların hergün enteresan insanlarının sayesinde bir nevi survivor yaşadığı coğrafi bölgelerimizden biri.(*) (bkz:anlatılmaz yaşanır)
takdiri ilahi sebebiyle havasının süreklı acılıp kapanması sebebiyle ınsanlarının da aynı ruh halıne burunduğu 7 cografı bolgemızden bırı.
aklınıza gelen ilk etapta o farklı şiveden ziyade gözün baktığı herşeyde yeşilin görülmesi olan bölgemiz..
kültür emperyalizminin en baskın yaşandığı bölgemiz. bünyesine aldığı gelin ve damadı saf kan karadenizli yapmak konusunda üstlerine yok. ben başka bir bölgeden iç anadolu'ya gelin gelen kızın patates tarlasında, üzüm bağında çalıştığına hiç şahit olmadım ama karadenizliler her yeni transferi önce çay bahçesine ardından fındık ceviz dalına çıkarıyorlar. ne diyelim tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.
(bkz:çay bahçesindeki fotoları facebook da paylaşmak)
(bkz:karadeniz türkülerini dinlemek dinletmek)
(bkz:nörüyondan, ne yapaysun a geçiş)
(bkz:yıllık izinleri çay zamanına denk getirmek)
araplarin yogun olarak ragbet ettikleri bolgemiz. turizmciler " abi bunlarin orasi hep tas toprak, kuran'da da yaziyor cennette irmaklar sular akacak agaclar olacak bunlar icin burasi dunyada cennet niye gelmesinler" diyorlar. haklilar.