genç dergisi haziran 2010 – dertli sözlük
--genç dergi--

(vurgula: kılavuzu google olanın

burnu facebook’tan ã‡ıkmazmış!)gençler nerede, ne yapıyorlar diye soranlara “net” bir cevabımız var. gençler internet’teler. sanal dünyada 24 saat yetmiyor onlara. orada seyrediyor, sohbet ediyor, alış veriş yapıyor, okuyor, yazıyor, kısacası orada yaşıyorlar. yaşadıkları dünyanın kuralları “net” değil ama. orası edep, ahlak, görgü ve terbiyenin çok bulunmadığı bir dünya… “her şey sanal çünkü” deyip geçemeyiz çünkü harcanan para, yiten vakit ve alternatif maliyetler can yakacak kadar gerçek. o yüzden bu dünyanın da bir edebi ve ahlakı olmalı. niye geldiğimiz belli olan bir dünyada yaşıyorsak, sanal dünyada da neyi niye yaptığımızı bilmeliyiz.

45. sayısına ulaşan genç dergi, yaz mevsimini (vurgula: “kılavuzu google olanın burnu facebook’tan ã‡ıkmazmış!”) başlığıyla karşılıyor. (vurgula: ali düz ve murat sözer)’in birlikte hazırladığı dosya, internet kullanımının gençler üzerinde meydana getirdiği tahribata değiniyor. internette en çok nerelere girildiği ve neler yapıldığı üzerine tahliller bulunan dosyada, (vurgula: “edepli internet için 25 teklif”) dikkat çekiyor. konu çerçevesinde (vurgula: ali can)'ın (vurgula: “iffet internetten öncede vardı!”) başlıklı yazısı ve psikolojik danışman (vurgula: mehmet dinç)'in yorumları da yer alıyor.

toplamda 6 röportajın olduğu haziran sayısındaki ilk röportaj (vurgula: prof. dr. hasan kamil yılmaz )ile. yılmaz, yeni çıkan kitabı (vurgula: ‘300 soruda tasavvufi hayat’ )üzerine farklı anekdotlar aktarıyor, zamanla değişen tasavvufã® algıya değiniyor.

(vurgula: “gençler mutlaka bir sanatla uğraşsınlar”) diyen ressam (vurgula: cemal toy )ile renkler-tarih-insanlık arasındaki ilişki konuşuluyor.

sinema yorumcusu ve gazeteci (vurgula: ali murat güven) ile yapılan söyleşide ise sinemadan popülariteye, kapitalizmden hollywood’a kadar birçok konu masaya yatırılıyor.

dergide ayrıca genç müzisyen (vurgula: bilal göregen), (vurgula: “kızlar biraz utansa keşke”) diyen (vurgula: merve büşra bozcu )ve uluslararası balkan üniversitesi türk talebe birliği yöneticisi(vurgula: ubeydullah armağan )ile yapılan kısa söyleşiler de yer alıyor.

haziran sayısında yer alan diğer yazarlar ve yazı başlıkları şöyle:

mehmet lütfi arslan: bize küreyi içine alacak bir yürek lazım

mehmet köprülü: okumanın son noktası ümmã®liktir

taha kılınç: suçla gitsin yahudi’yi!

nedim kaya: üçüncü bir ihtimal daha mevcut

osman nã»ri topbaş: takvã¢, ebedã® vuslat kapısıdır

ayşegül genç: kimi kã¢be’ye gider kimi rave’ye

harun kırkıl: amelbook

mesut kaya: ilim geleneğimizin izinde…

ali düz: futbol mu siyaset mi gençliğim mi daha güzel?

rabia gülcan kardaş: ayağımda kundura

zeynep şahin: haydi kızlar ev-okullara

sinan özgenç: incil’deki kur’an ayetleri

mehmet dinç: her åžeye rağmen…

serkan bilge: genç gönüllüler hitabesi

aslı toprak: korkunç muyuz artist mi?

yakup öztürk: vehip sinan

hatice yaltırak: akıl doğruyu gösterir; iyi ile kötüyü ayıran gönül

metin karabaşoğlu: yazı atölyesi

abdullah yalnız: siyah-beyaz renklerden gökkuşağı dokuma sanatı

hande berra: zıtlıklar åžehri: tahran

yavuz selim güneş: popüler genç-lik(vurgula: ayrıca:)

kitap

müzik

internet

bellek kartı

futbol

fotoğraf

karikatür

gönüllü haberler

ödüllü test

dünya raporu

okur gezer(vurgula: hepsi genç dergi haziran sayısında!)


[genç dergi'nin ilgiyle takip edilen ücretsiz eki tarih gastesi’nde ise bu ay nasreddin hoca ile yapılan röportaj ve hasan basri’nin yakalanması, mona lisa’nın müslüman oluşu gibi konular dikkat çekiyor.

gen㇠dergi'ye nasıl ulaşacağınız konusuna gelince: 0212. 671 07 00'dan (dahili 178) müşteri hizmetleri merkezini arayıp abone olabilir, size en yakın kültür dergi dağıtım satış noktasının yerini öğrenebilir yahut derginizi nt ve gökkuşağı mağazalarından temin edebilirsiniz.]

--genç dergi--