fil suresi – dertli sözlük
mekki bir suredir, 5 ayettir. fil sahipleri akla israili de getirmektedir.

1. rabbin fil sahiplerine neler etti, görmedin mi?
2. onların kötü planlarını boşa çıkarmadı mı?
3. onların üstüne ebabil kuşlarını gönderdi.
4. o kuşlar, onların üzerlerine pişkin tuğladan yapılmış taşlar atıyordu.
5. böylece allah onları yenilip çiğnenmiş ekine çevirdi.
inandık , iman ettik ve allah'a dayandık...
muhakkak ki allah mazlumların yanındadır...
ve yine muhakkak ki zalimin yaptığı yanına kã¢r kalmaz...
allah'ın ol derse olacağının kanıtı olan sürelerdendir. öyle ki küçücük ebabil kuşlarının taşıdığı kızgın taşlar üstüne düşenlerin kimisin kollarını koparmış, kimisinin vücudunu ikiye ayırmıştır.
rabbim bizi o insanlardan biri olmaktan sakındırsın.
insana güç kazandıran, güçlü olmanın yöntemini anlatan suredir.
rabbimiz, fillerden oluşan orduların bir ehemmiyetinin olmadığını, filleri mercimek boyundaki taşlarla yok edebileceğimizi uygulamalı anlatmış.
hepimiz birer ebabiliz, tek ihtiyacımız allah'ın isimlerini (bazen el-kahhar, bazen es-sabur, bazen eş-şafi) taşıyan o mercimek kadar taşlar. bunu hayatımıza uygulayabilirsek halledemeyeceğimiz mesele yok.
fakat biz ne yapıyoruz?
o kadar çok alternatif dayanak(!) icad ettik ki, allah isimlerini bilmiyoruz bile.
ebrehe ve onun gibilerin otorite güç ve servetine güvenerek, i̇slâm'ın değerlerine saldırma ve mücâdele etme plânları hazırlamalarına karşı, bütün çağlara yönelik, mühim bir uyarı vardır bu surede. onların planı varsa, topu, tüfeği tankı varsa allah'ın da bir planı vardır, inkarcıların hesaba katmadıkları.

hani bir vakitler, o kâfirler, seni tutup bağlamak veya öldürmek veya sürüp çıkarmak için sana tuzak kuruyorlardı da, onlar tuzak kurarken allah da karşılığında tuzak kuruyordu. öyle ya, allah tuzakların en hayırlısını kurar. (enfal-30)

şu an ihtiyacımız olan biraz iman gücü, "aman efendim onlar süper güç ne yapabiliriz ki, yok efendim karşı koyamayız olur mu hiç ,vs. vs. vs." diyen kardeşlerimiz var. halbuki tarih şahit nice 200 bin kişilik orduları, 30 bin kişilik imanlı ordular yok etmiştir.


onlardan korkmamız gerekmez, iman gücüyle çok kolay aşabiliriz engelleri:

onlar toplu olarak sizinle savaşamazlar, ancak, müstahkem şehirlerde yahut duvarların ardından (sizinle savaşmak isterler). kendi aralarındaki çekişmeleri şiddetlidir. sen onları toplu sanırsın, oysa onların kalbleri dağınıktır. böyledir, çünkü onlar aklını kullanmayan bir topluluktur. (haşr-14)
nouman ali khan'ın anlatımıyla çizimli tefsiri için;http://www.youtube.com/watch?v=xmgxwqlqhaa
okunuşu bismillahirrahmânirrahîm. 1- elem tera keyfe fe'ale rabbüke biashâbilfîl 2- elem yec'al keydehüm fî tadlîl 3- ve ersele aleyhim tayran ebâbîl 4- termîhim bihicâratin min siccîl 5- fece'alehüm ke'asfin me'kûl
bu ordu müzdelife'den mina'ya giderken muhasır vadisinde helak edilmişlerdir. bu yüzden oradan geçerken durulmaz, namazlar cem-i tehir yapılır.