doğum sonrası depresyon – dertli sözlük
ilginç bir davranış bozukluğudur. anne, bebeğinin olmasını bir taraftan çok şiddetli istemesine rağmen, diğer taraftan bebeğin doğumundan sonra ona karşı bağlılık duygusu geliştiremez.
bebeğine karşı obsesif düşünceleri vardır. kendisine karşı da öz-kıyım.
doğum sonrası fazla kilolar, ilginin annedeyken bebeğe kayması zaten duygusal olan anneyi üzer. eşinin kendini eskisi gibi sevmediğini düşünebilir. bu süreçte eşin destek olması, anneyi iyi hissetmesini sağlaması gerekmektedir.
intihar girişimi, bebeğe zarar verme,emzirmeme, bakımını üstlenmeme gibi davranışlara sebep olabilir.
bazı kadınlarda doğumdan sonra görülen bu depresyon çeşitli kaygılar sonucu ortaya çıkıyor. hamilelikte zaten hormonlar alt üst olmuş kadın çeşitli duygu değişimleriyle karşı karşıya kalmıştır. doğumdan sonra da kadının kendisini çabuk toparlayamaması, uyku sorunu,bebeği ile igili kaygılar gibi nedenler sonucu bazı anneler depresyona girer. bu dönemde yapılacak en iyi şey; eşin, ailenin, yakın akrabaların anneye gereken desteği vermesidir. kadın kendisini yalnız hissetmemelidir. bazı kadınlarda bebekle ilgili kaygılar o kadar değişik boyutlara ulaşıyor ki heran bebeğine bir şey olacakmış, bebeği uyurken ölecekmiş gibi düşünüp bebeğini sürekli kontrol ediyorlar.. işte bu kesinlikle tedavi edilmesi gereklen bir durum.