yalnız kalma korkusu – dertli sözlük
en büyük korkusudur insanın. dört duvara konuşmak, tavana bakmak gecelerce kolay değildir çünkü.
allah ile olmanın, zikir çekilmediği için allah'la olmanın hazzını yaşayamamaktan ileri gelir. yine de insan allah ile değilse bile yalnız değildir. çünkü şeytan onunladır.

peki bu korku tüm bunlara rağmen neden insanlarda yaygındır ve terk edilememektedir? galiba insan nefsi ile ve şeytanı ile başbaşa kalmaktan ve işleyeceği cürümlerden korkar. ki allah ile ise eğer zaten yalnız kalmanın hazzını yaşar ve bundan şikayet etmez. ve fakat bu biz modern bireyler için hayli zor olduğu için nefsimiz ve şeytanımızla başbaşa kalıp yapabilme potansiyelimizin olduğu günahlardan korkarız.
peki bu durumda ateistler ne olacak?

onlar da bir tanrı tasavvuru yok ise bile yamukta olsa bir ahlak anlayışı mevcuttur. ve yalnız kalmaları bu ahlakın dışına çıkabilmelerine yani vahşileşmelerine zemin hazırladığı için korku onlarıda bürür.

bir de yalnız kalmanın temelinde yatan bir diğer saik de; terk edilme korkusudur. insan terk edilmekten yani kendisini sevdiğini düşündüğü kişilerin, kendisini terk etmeleri ile büyük bir sevgi paradoksu veya boşluğu yaşar. ki bu çok rahaysız edici ve gemileri yaktırıcı niteliktedir.
en yakın arkadaşının isteyerek yada istemeyerek kalbini kırdıktan sonra kalbine kurt düşme halidir.