korkma ben varım – dertli sözlük
tam roman da denemeyecek türden fantastik, sinematik kitabı dublörün dilemmasından sonra, bu sefer roman mı yazmış yoksa gene filmlerden, hayali numaralardan fantastik bir yumak mı bütünlemiş diye merak ettiğim murat menteş kitabı.
2009 istanbul kitap fuarında elif şafak ın aşk kitabından sonra en çok satan ikinci kitap olması,marjinal dublör okurlarına bir darbe indirmiştir. bu insanlar, ben popüler kitap okumam lan gibi nidalarla, tarzını pek bi sevmelerine, kitabı okumayı aylardır beklemerine rağmen almamışlardır. bu insanların bir kaçı beşiktaş civarında ufak çapta kitabevlerine gizlice girip, öss kitaplarını inceler gibi yaptıktan sonra, aniden karar vermiş gibi hızlı bir ses tonu ile, ben bir korkma ben varım alayım diye haykırmıştır. işe uyanan kitapçıda efendim, anlamadım, ne istemiştiniz gibi cevaplarla bu insanların işkencelerini pekiştirmiştir.(*)
romandan çok bir filmdir..
hiç bitmemesi gerekeninden..
bazı filmler vardır bir kere izlendi mi tadı kaçar ama defalarca izlemek ister insan oyunculuklarına, görselliğine, soundtrackine, kostümlerine yeniden hayran olmak için.. olayın çok uzağında detaylar yakalanır filme dair..
işte bu kitapta cümlelerine hayran olmak için okunur, olayların çok uzağından okunur bir seferde..

dublörün dilemması okunmadan okunmamalı elbette.. sanırım bu bir murat menteş tarzı.. birbirini tanımayan ama birbirine bağımlı kitaplar yazmak..
köyün mecnunundan korkan çocuklar eve toplaşırlar, anneleri bir şekilde uyarmak ister mecnunu, ve çocukların korktuğunu söyler, mecnunun cevabı ise: korkmayın çocuklar ben buradayım olur...
murat menteş'in otobüs seyahatlerinde, iş yerlerinde, okullarda okunmaması gereken 2. eşi benzeri olmayan kitabı.. toplum içinde okunması sakıncalıdır.. çünkü herkesin gittiğini farkedemeyip o ortamda mahsur kalabilirsiniz ya da aniden gülme krizine girip çevredekilerin "niye gülüyorsa durduk yere" tepkilerine maruz kalabilirsiniz.. kısaca eğlenceli ve bağımlılık yapan bir roman..