kanlı topraklar – dertli sözlük
1. baskısı 1963'te yapılan orhan kemal romanı. bereketli topraklar üzerinde ve hanımın çiftliği gibi romanlarında adana topraklarını, tarla işçilerinin hayatını, gurbetçileri, insan ilişkilerini ve ekonomik güçleri adeta ilmek ilmek işledikten sonra, bu sefer kayseri'nin pamuk fabrikalarındaki hayatı, patron-ağa-yöneticiler-işçiler-fırsatçılar-hırsızlar-hırlılar-fakirler-zenginleri, beyazları siyahları ve grileri anlatıyor orhan kemal.

everestin arka kapak yazısı:
--spoiler--

"orhan kemal, çağdaş türk romanının omurgasını oluşturan yazarlardandır. kanlı toprakalr ise onun en önemli yapıtları arasında gösterilir. yüksek bir tempo, karmaşık olay örgüsü, su gibi akan bir dil.. başarılı karakter analizleriyle, kayseri kültürünün o dönemlerdeki panoramasını da sunar bize kanlı topraklar. anlatımdaki akıcılık ve karakterlerin canlılığı, okuru öyküye dahil eder. orhan kemal, yargılamadan anlamanın, yukarıdan bakmadan anlatabilmenin, öğreticilik taslamadan eğitmenin de ustasıdır. kanlı topraklar, bu ustalığın bütün göstergelerini içinde barındıran, samimi bir roman..

orhan kemal in kitapları bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. çok aza yazar okurunun dünyasında onun kadar iz bırakır, okurunu onun kadar biçimlendirir. orhan kemal umudu ve aydınlığı yeniden kazanmamız için yol gösterir bize."

--spoiler--