nuri pakdil – dertli sözlük
bir kudüs asigi marasli yazar. dervis hüneri, arap saati, klas durus, otel gören defterler... eserlerinden bir kacidir. özellikle korku adli oyunu harikadir.
geçen sene yani 2010 yılında hayatı ''daima ve asla'' ismiyle trt tarafından belgesel olarak çekilen türk edebiyatının mihenk taşlarından olan sır insan.
dpt de 6 sene uzman olarak çalışmıştır. islami duyarlılıga sahip yazarlar arasında en içekapalı yazarlardandır.
büyük yürüyüşçü... türkiye'nin düşünce, eylem ve sanat alanındaki sarsıcı ismi... edebiyatıyla, fikriyatıyla, genel duruşuyla kelime-i tevhide adanmış bir adam... dava adamı...
bazı insanlar konuştuklarından ibarettir, bazı insanlar da sustuklarından. her iki eylemi de aynı ustalıkla gerçekleştirenler vardır. onlar azın azıdır. az olmanın ağırlığını yüklenir, çilesini çekerler, çoğunluğun ruhu duymaz... nuri pakdil onlardan biridir... gerekli gördüğünde geri çekilmeyi de bilen adamdır... allah selamet versin...
bugün tevafuken tanıştığım yazar. ikinci el bi kitapçıya girmiştim bakınıyodum yaşlı iki beyefendi var içerde sonra üçüncü biri geldi oturdu daha önceden varolan bey bana 'bakın nuri pakdil' dedi bende baktım, ismini biliyodum tabi ama daha evvel hiç okumuşluğum yoktu, ben hiç nuri pakdil okumadım bu vesileyle şimdi bi kitabını alıp okuyayım neyle başlamamı tavsiye edersiniz dedim nuri pakdil de batı notları dedi.
(bkz:batı notları)
son zamanlarda ismi hızla yayılan (muhtemel ki yedi güzel adam dizisinin payı çok büyük) çoğunluğu kendisini kitaplarından değil dizi veya ödül töreninden tanıyan bir kitleyle karşı karşıya olan mütefekkir.
popülizme karşı direnmeye devam etme çabasında olduğunu söyleyenler ve klas duruşun altı boş bir vehim olduğundan dem vuranlar.
her iki bakış açısına birer örnek.
http://haber.stargazete.com/sanat/heyy-dur-bi-dakka-nuri-pakdil-popikon-degildir/haber-879569#.vgoqxm9ita4.twitter
http://www.internethaber.com/-iktidarin-son-donem-gozdesine-bir-cift-sozum-var-16916y.htm?interstitial=true
yakın zamanda okulumuza teşrif edip bizi mutlu eden insan. duruşu bile ortamın havasını değiştiriyor
en kavi selamlamayı yapan... ' sizleri anti emperyalist,anti kapitalist,anti,kominist,anti faşist,anti siyonist,anti nazist,anti nasyonalist ve en önemlisi anti firavunist(kemalist) bir bilinçle selamlıyorum '
kendisine mektup yazıp p. k. 50 kızılay / ankara adresine gönderince cevap veren üstad.her konferansında mektub adresini veren ve yok olmakta olan iletişim aracını canlı tutmaya çalışan muhterem efendi.