kayıt

ilköğretim matematik öğretmenliği

 1. 1
  Son atamalarla birlikte atanma puanın 70 olması ve özelde iş imkanında fazla olması sebebiyle revaçta olan bölüm. Haliyle matematik sevmeyen ama okurken para kazanma ve erken atanıp para kazanma derdinde olan insanların geldiği, İntegral türev geometri bilmeden mezun olabilen öğretmen adaylarının olduğu, Ders alırken ve ders verirken hayatta en nefret ettiği şeyin matematik olduğunu söyleyen öğretmen adaylarına şahit olduğum bölüm.
  #479659 muarrif | 1 yıl önce
   
 2. 2
  Genelde sınıfta matematiği kolayca kavrayan, soruları hızlıca çözen bir veya birkaç öğrenciyi gözlerine kestirir, onlarla muhabbet kurar, dersi sadece onlar varmış gibi anlatırlar. Hızlanırlar, ayrıntı noktaları çabuk geçerler. Sonra sınıfa “anlamadığınız yer olursa mutlaka sorun.” derler.
  Bu arada o gözüne kestirdikleri öğrenciler parmaklarını kaldırır, soruyu tahtada çözmek için yarışırlar. Öğretmen de mutlulukla onları tahtaya kaldırır. Diğer öğrencilerden soruyu arkadaşının çözüşünden anlamayanlar öğretmene soramaz, sıra arkadaşına fısır fısır sormaya çalışır. Sorular ard arda gelirken dualar eder içinden, “Allah’ım öğretmen beni seçmesin. N’olur, n’olur.” diye. Zil çalınca rahatlar ama hüzün çöker üzerine. Ben şimdi ne yapıcam, hiç bir şey anlamadım dersten diye düşünür.
  Liseye yerleşince oradaki matematikçinin de farklı olmadığını görür. İşte burada karşısına iki yol çıkar. Ya matematiği hepten salacak, öğretmene kızıp çalışmayacak, olduğu kadar diyecek ya da öğretmenin davranışlarını takmayıp “Ben de matematiği kendim öğrenirim o zaman.” deyip azimle çalışıp yoluna bakacak.
  Bu mesele benim ortaokul ve lise yıllarımın en büyük derdiydi ama şükür ki lisede bahsettiğim ikinci yolu seçerek çalışmıştım. Ama kendi kendine doğal olarak zor oluyor bu işler. Onların yüzünden bıkarak çalışmayada bilirdim.
  Şimdi imkanım olsa o matematikçilerle konuşup yıllarımın bu ayrımcılıkla ziyan olmasına sebep olduklarını söylerdim. Ama biliyorum ki bu derde sahip olan bir sürü öğrenci var. Belki de bu yüzden matematik korkusu yaygın.
  Ee matematiksiz de geçiş sınavlarından iyi sonuçlar almak öğrenciler için pek mümkün değil.
  Bilemiyorum da bir yandan belki bu davranış öğretmenliklerinden değil içlerindeki nefsî ayrımcılık yapma duygusunun kolaya kaçmalarına sebep olan yollarından birisi.
  Ama böyle yapmayan işini hakkaniyetle yapan,öğrencilerine kıymet veren öğretmenler de vardır. Allah onlardan razı olsun. Sayılarını çoğaltsın.