kayıt

narnia günlükleri

 1. 1
  Alt metnini öğrendikten sonra beni hayretlere düşüren seridir. Yazarı C.S. Lewis, bu kitapları yazma amacıyla ilgili diyor ki ''Çocukların ileriki hayatlarında Hristiyanlıkla ilk karşılaştıklarında Hristiyanlaşmalarını kolaylaştırmak.''
  Şaşırmamam gerekti ama şaşırdım. Nasıl olur da anlayamadım dedim. Utandım. Halbuki çok belliymiş.
  Aslan, Hazreti İsa'yı simgeliyor. Taş masada kendini Narnia halkı için kurban etmesi de çarmığa gerilme meselesini sembolize ediyor. Hatta taş masaya giderken ona yapılanlar, ayaklarının bağlanması, sahte yönetici cadı...
  Filmlerine bakarsak son sahnelerden birinde küçük kardeş Lucy ''Onu tekrar görecek miyiz?'' diye sorar. Aldığı cevap ise ''Zamanı geldiğinde.'' olur. Bu konuşmanın neredeyse aynısına the matrıx serisinin sonunda rastlıyoruz. Hiçbiri tesadüf değil.
  dergilerimi oturmuş karıştırırken genç derginin mart 2017 sayısında Bilal yorulmaz ile yapılan röportajını okudum. Herhalde o zaman gözden kaçırmışım. Sonra çok bilinen filmlerin alt metinlerinin aslında ne kadar benzer olduğunu kısa bir araştırma ile birlikte daha açık gördüm. Yorulmaz, C.S. Lewis'in bahsettiğim amacını aktardıktan sonra şunları söylüyor:
  ''Eğer siz iyi bir İslami eğitim almışsanız ve bu din eğitimi size ''hazreti İsa Allah'ın peygamberlerinden birisidir. Çarmıha gerilmedi. Öldürülmedi. Allah onu göğe yükseltti.'' diyorsa o misyoner size gelip anlatsa da o filmi izlemiş olsanız bile zihninizdeki şablon sizi korur. O yüzden bir insan iyi bir din eğitimi aldıysa bu tarz filmlerden etkilenmesi daha azdır. Ama bu zihin karışıklığı yaşamayacağı anlamına gelmez.''
  ***
  Adamlar bu alt metin işlerini aslında bir derdin çözümü için yapıyor. Nedir? Gençler. Hristiyanlığı direkt verirlerse ilgi çekmez. Ama aksiyonla, bilim kurguyla verip daha küçükten bunu zihinlere oturtuyorlar. Çünkü onların da bir kısmının derdi din. Kiliseye gençleri gelmiyor belki de. Ben bir Müslüman olarak çocukların beynini yıkamayı asla istemem. Bunun yerine İslam dininin güzelliğini, tatlılığını sevdirmek isterim. Örnek alınmak istenen düzgün karakterler göstermek isterim. Bunun için aradığımız şey dini merkeze alan düzgün eserler. Bir amcayı çıkarıp vaaz verdirmekle veya sadece zikir sahneleriyle olmaz bu işler. Günlük hayatında Müslümanca yaşamaya çalışan düzgün bir karakter görelim. Uçlarda gezmeye gerek yok. Din bizim hayatımızın her anında zaten. Bunu gözümüze gözümüze sokmaya hiç gerek yok. Dizilerde beklemiyorum nedense böyle şeyler. İyice soğudum onların her türlüsünden. Filmlerde görelim.
  Gene uyku tutmayacak beni bu dertlerden! Sinirleniyorum. Ortalık bu sıkıntıyla kaynarken çözüm için fikir üretiyoruz, taşlanıyoruz. Neyse, gene fikir üretmeye, yazmaya, çalışmaya devam. Yapamazsam da bu yolda faydalı, halis bir niyetle ölürüm. Hüzünlendim sözlük. Bir ekibim bile yok daha. taslak halinde dört senaryom var ve hiçbir şey yapamıyorum. sabırla devam. Umuyorum ki bir gün rabbim en güzel şekilde yolları açacak. Güzel bir şeyle bitireyim bari bu yazıyı. Narnia dedik nerelere geldik.
  free quran education diye bir kanal var youtube da. Bir müslüman günlük hayatında neler yaşar, sorunları nelerdir harika veriyorlar. Beni de güldürüyorlar.
  Şuna bayılıyorum sağdan buyrunuz --> www.youtube.com/...