kayıt

boku no hero academia

 1. 1
  kohei horikoşi tarafından yazılıp çizilen bir kahramanlık mangasıdır. tabi anime serisi de mevcut.

  animesinin ilk üç spoiler lı bölümü, değerlendirmelerimle birlikte aşağıdadır. ayrıca mangasının ilk cildinin çok küçük bir bölümüne takabül eder.

  ilk olarak çin' de yeni doğan bir bebekte görülen anormal özellikler sonra dünyanın her tarafındaki bebeklerde görülmeye başlanıyor. bu özellikler süper güçler aslında. seride ise ''özgünlük'' adı verilmekte. ve bu özgünlüklerin görülme sıklığı zamanla o kadar artıyor ki artık çok normal sayılıyor. tabi değerlendiriliyor da. kahramanlık şirketleri, okulları açılıyor. en özelleri, en yetenekleri buralara seçiyorlar. ama aralarında herhangi bir yeteneği olmayan insanlar da mevcut. asıl kahramanımız izuku midoriya da bunlardan birisi. burada yazarımız kohei horikoşi nin dersini iyi çalıştığını görüyoruz. stan lee amcamızın kıymetli tecrübeleri bize; yazacağımız hikayelerde esas kahramanı okuyucu veya izleyicilerin daha kolay benimseyip sevebilmeleri için onda bir takım kusurların bulunması gerektiğini öğütler. çünkü mükemmel ve bize çok uzak biri olmadığında ''aha bu da aynı benim gibi'' deyip kendimizden parçalar bulmamız kolaylaşır.
  evet konumuza dönersek midoriya karakteri bu kurallara harika bir şekilde uyuyor. izuku midoriya'nın birde hayran olduğu birisi var all might. en sevilen ve en güçlü süper kahraman olarak biliniyor. barışın sembolü. insanları kurtarırken her zaman gülümsemesi küçük midoriya'nın ona olan hayranlığını artırıyor da artırıyor. neyse efendim. beş yaşına kadar bu özellikler çocuklarda belirdi belirdi. belirmediyse hayalleri yıkılmış bir çocuk hayal edebiliriz. midoriya da bunlardan birisi. hep zorbalığa uğramış ama çok iyi niyetli ve çalışkan bir çocuk. hatta ünlü kahramanların özelliklerine ve gözlemlerine dayanarak kör noktalarını tuttuğu bir defter bile mevcut.
  günlerden bir gün all might emekli olmuş sanırken onunla ile birebir karşılaşma fırsatı bulur. all might aslında bir düşmanı tarafından yediği ağır darbe sonucu midesi ve akciğerleri harap olmuş ve güçsüzleşmiştir. hatta o kadar zayıflamıştır ki görenler korkar. tabi kimliği gizli. özel yeteneğini ise günde sadece üç saat kullanabiliyordur. midoriya ona birebir kısa sohbetleri sonunda ''ben de kahraman olabilir miyim?'' diye sorar. özel gücünün olmadığını da söyleyince all might ''olamazsın, insanlara illa yardımcı olmak istiyorsan poliste olabilirsin.'' der. midoriya yıkık, midoriya tükenik. sonra oradan ayrılıp eve doğru yol alırken özel gücü olan bir suçlunun birini rehin aldığını, etrafı da ateşe verdiğini görür. kendine ''bakma, bakma, kahraman olamayacaksın'' derken rehin alınan kişinin ona en çok zorbalık eden çocukluk arkadaşı kaççan olduğunu görür -evet, burada midoriya miyop astigmat olsaydı hikayenin ilerleyemeyeceğini miyop astigmat olanlar yaşayarak anlamıştır diye düşünüyorum- ve kendini tutamadan olay yerine doğru hızlıca koşmaya başlar. yol dardır, etrafı ateş sarmıştır ve o şehrin en ünlü kahramanları olay yerine müdahale edemez. kötü adam kaççan'ı boğuyordur. midoriya sırt çantasını tuttuğu gibi serçe fırlatır. kötü adam afallar. bu sırada kaççan ömrünün son anlarını yaşadığını sanar iken nefes alma fırsatı bulur. bunlar yaşanırken all might da olay yerine gidemez. çünkü gücünü birkaç dakika önce midoriya ile konuşmadan önce kullanmıştır ve tekrar kullanması için belli bir süreye ihtiyacı vardır. bu sırada midoriya biraz daha nefes alabilmesi için arkadaşına yardım etmeye çalışıyordur. sonunda all might gücünü biraz olsun toplayıp olay yerine atlar ve kaççan ı kurtarır. herkes kaççan ı uzun süre dayandığı için alkışlarken midoriya ya kızıp kovarlar. kaççan ise çıldırmaktadır ''beni nasıl kurtarır, bana nasıl yardım eder, bana nasıl acır, özgünlüğü bile yok...'' der. fakat all might, midoriya nın içindeki cevheri görmüştür. midoriya eve giderken yolunu keser ve ondan özür diler ''sen de kahraman olabilirsin'' der ve bir teklifte bulunur. kendi gücünü midoriya ya devretme teklifi.
  all might 'ın gücü dünyanın yedi gizeminden biri olarak kabul edilmektedir. devraldığı gücün özelliği nesilden nesile transfer edilebilmekte ve her transferde gücün miktarı artmaktadır. bunun ismi ise ''one for all''

  seyirciler çıldırıyor, kimileri göz yaşları döküyorduuuu

  genç midoriya izuku bu teklifi kabul eder. fakat öncelikle vücudunun güçlenmesi ve bunun sonucunda en başarılı kahramanlık lisesi olan yuuei lisesine girmesi gerekmektedir.

  ben böyle yazdım ama en büyük spoiler ı animede her bölümün başında midoriya kun dan duyuyoruz.
  ''evet, bu nasıl en güçlü kahraman olduğumun hikayesi!'' diyor
  yürü be midoriya!


  mangaya dönersek okuduklarımın en eğlencelisi diyebilirim. çünkü yazarımızın üslubu gerçekten çok hoş ve doğal.
  mesela okurken olaylar arasında bir sayfayı sadece ana kahramanlardan biri için ayırıyor ve klasik kişisel bilgileri vermekle kalmayıp karakteri nasıl tasarladığından, onu çizerken ki düşüncelerinden, ve karakter hakkındaki duygularından bahsediyor.
  örneğin all mıght karakterinde iki türlü formunu çizerken yaşadığı problemden bahsediyor ve özür diliyor.
  siz de ''ya yazarcım, takma böyle şeylere bu işte gayet başarılısın'' diyorsunuz *

  şimdi gelelim başka değerlendirmelerimize
  normalde süper kahramanlık konulu film, kitap, çizgi roman ne olursa hiç hoşlanmam. fakat bu daha farklı
  öncelikle amerikan tarzı bir kahramanlık hikayesi değil. evet stan lee nin bahsettiğim özelliklerini alıp uygulamış ama daha duygulu. aile bağları, arkadaşlık gibi konular geri planda kalmıyor. hatta çok baskın, hikayenin her yerinde diyebilirim. konuşmalarda öyle ukala tavırlara baş kahramanlarımızda asla rastlamıyoruz.

  birde yazarımızın ticari başarısından bahsetmemek olmaz. all might karakterimizin renkleri amerikan bayrağı renkleri. barış, adalet falan orada göz kırpmalara rastlıyoruz. ama başarılı da olduğunu görüyoruz çünkü amerika'da aylık en fazla izlenen animelerde birinci sırada boku no hero academia bulunuyor.

  şu ana kadar animesinin beş sezonu yapıldı. fakat ben ikinci sezon beşinci bölüme kadar izleyebildim. yaşanan heyecana kalbim dayanamadı. herhalde sezonları tamamlarsam bir ay falan kaliteli uyku uyuyamam. ama manganın temposunu beğeniyorum.