dertli sözlük yazarları ne izliyor? – dertli sözlük
dertli yazarlarımızın izledikleri/izliyor oldukları filmleri, dizileri, belgeselleri genç dergi okuyucularına tavsiye niteliğinde paylaşacakları şubat 2022 seçkisi. aslında sadece izledikleri dizi, film değil seyir ettikleri bir manzarayı da aktarabilir yazarlarımız.

bugünden itibaren ocak ayının sonuna kadar bu başlık altına izlenilen eserleri bkz şekilde yazabilir aynı zamanda orijinal isimleriyle birlikte başlık da açabilirsiniz.

haydi bismillah.
don’t look up

etkileyici bir film.

hani tipik amerikan filmleri vardır, dünyayı ele geçirecek ya da yok edecek bir tehlike cereyan etmektedir ve kahraman bir-iki beyaz adam/kadın tüm dünyayı bu tehlikeden kurtarır -hatta bazen kimsenin ruhu duymaz.
don't look up, bu tipik hikayeyi almış ve günümüz dünyasında; sosyal medyanın, politikanın, neyin para ettiğinin ve metaya verilen önemin nasıl sonuçları olacağını gözümüze gözümüze sokmuş.

not: film nudity içeriyor.
ankara yazı. anlatmaktan öte hissedilecek bir film. ulucanlara gidince etkisi daha da artıyor.
mandalina bahçesi. savaşın kazananının olmadığını çok iyi göstermiş.
srebrenitsa anneleri kayıplarını arıyor belgeseli ve mavi kelebekler dizisi. bosna savaşını daha iyi anlamak için ikisini de trt'den izleyebilirsiniz. 1.bölümden srebrenitsa annesi saliha osmanoviç "kaç kere bir daha uyanmamak için yattım, kendi kendime soruyorum niye uyanıyosun, namaza durduğumda fatiha okuduğumda onu nasıl başardığımı bile bilmiyorum, onlar bana fatiha okumalıydı ama ben onlara okuyorum"
trt 2 de her akşam farklı bir film yayınlanıyor. özellikle i̇ran filmlerini seviyorsanız kesinlikle takip etmelisiniz.
i̇ran filmlerinden birkaç öneri ; bir ayrılık, heiran, ekmek ve çiçek, pedar(dizi)...
i̇nsanları izliyorum. otobüste nasıl tutunduklarını, dersi nasıl dinlediklerini, nasıl alışveriş yaptıklarını, çocuklara ne kadar yakından baktıklarını, yolun hangi tarafından yürüdüklerini, ne sıklıkla telefonlarını ellerine aldıklarını...
bunları yaparken daha önce fark etmediklerimi gördüm; banklarda en çok yaşlılar otururmuş, yolun hangi tarafı kalabalıksa oradan yürürmüş insanlar. otobüse binerken sıraya uyanlar hiçte az değilmiş. telefonundan bıkanlar da öyle. düşüncesini dile getirdiğinde onu dinleyecek insanlar ararmış hem yaşlılar hem gençler. felsefe okuyan dedeler otobüste gençlerin okuduklarına bakar kimi zaman iç geçirir kimi zaman tecrübelerini anlatmaya çalışırmış. geçler hikmeti ararmış, yaşlılarsa torunlarını anlatacak fırsat bulduğunda kaçırmaz, onları çok özlermiş. i̇nsan insana muhtaç; ilimse müminin yitik malıymış.