kuşkucu ebeveyn – dertli sözlük
çocukların hayatlarını çeşitli etkinliklerle tıka basa dolduran,hem zaman kaybına hem zararlarına sebeptirler.hayal kurmayı oyun oynamayı çocuğa haram eden aile türüdür.
çocuğunun temiz ahlakla yetişmesi için çabaladığını zannedip her hareketinde bir açık arayan ebeveyn.
paranoid kişiliğe sahip olması muhtemel ebeveyndir...
yalnız günümüz şartlarını düşünür ve insanların esfel-i safilinliğin sınırlarını zorladığını göz önünde bulundurursak hak verilebilecek bir tutumdur...
habire kitap okurken yanımda hiç bir teknolojik alet bile bulunmazken ikide bir uğrayıp şöyle bir odaya kolaçan eden ebeveyndir.. yeterince ganster gibi hissetmemizi sağlar ki hiç iyi bir şey değildir.. kişi ruh sağlığını bozabilir.
çocuğunu gereğinden fazla düşünen biraz haklı biraz suçlu ebeveyn.. yakalandıkları şeye bir tür kuşku sendromu diyebiliriz. tedavisi 2. veya 3. ã‡ocukla tamamlanır.
bu kuşkuları sayesinde bilmediğimiz hangi tehlikelerden evlatlarını korumuşlardır bilinmez.
hiç şaşmadı şimdiye kadar nerede aşırı kuşkucu ebeveyn gördüysem çocukları hep huzursuz, mutsuz çocuklardı.kendine göre haklı cevapları olan ama bir yerde de durması gereken ebeveyndir.tabiki bu durma her anlamda olmayacaktır. çocuğa sürekli müdahale etmede durması gereklidir mesela. ama arkasından sık sık muhafezeteyn surelerini okuyup dua edebilir. neden kuşkucu olduğunu da sorgulamalıdır belki. evladın da imtihan olduğunu unutup kendisini mutlak sahip gibi hissederse çocuğunun hayatının hiçbir kısmında sorumluluğu ona vermek istemez. bu da biryerde patlak verir.