psikosomatik hastalık – dertli sözlük
ruhsal sıkışmalardan kaynaklanan rahatsızlıkların fiziksel belirtilerle kendini ortaya koyması. yani üzüntüden midede gastrit birikmesi.
genelde hastalara "psikolojiktir o" denilerek üstünde durulmayan hastalık türü. evet psikolojik, ama tedavi edilmeli.

burada gerçek bir hastalık söz konusudur aslında, yani adamın midesi gerçekten ağrıyordur. okula gitmemek için "karnım ağrıyoo" diyen velet muamelesi yapmamak lazım. ama bu durum kişinin ruhsal dünyasında yaşadığı zorlanmalardan kaynaklanır. insanlar yaşadıkları bu zorlukları farklı şekillerde ifade ediyor.
sağlam bir ruhsallığı, bunun üzerine yeterince iyi çalışabilme kapasitesi olan biri az zararla atlatabiliyor; bunu yapamayan ama yine de üzerine düşünebilen ve çözmeye çalışan biri sözel olarak ifade ederek o gerilimi azaltmaya çalışabiliyor. bunu da yapamayan birinin bedeni onun yerine konuşuyor. bazısı da eylemsel olarak, örneğin ekstrem sporlarla ya da maalesef sapkın davranışlarla falan o rahatsızlıktan kurtulmaya çalışıyor.

bu bedenselleştirme olayı da daha ziyade deri hastalıklarıyla ya da sıklıkla mide rahatsızlıklarıyla kendini gösterebiliyor. ama çok ağır hastalar da var tabi maalesef. aşırı stresin birçok hastalıkta olumsuz etkisi var.
malum; duvarı nem, insanı gam yıkıyor.