kürt sorunu – dertli sözlük
2. abdulhamit döneminde ingilizler tarafından kurulan kürt teali cemiyeti'nin çalışmaları ile başlayan, türkiye devletinin aşırı milliyetçi yapısı ve derin devletinin desteği ile artan doğu ve güneydoğudaki etnik halk sorunu..
kürt sorununda esas olan, türk-kürt ayrımı değil, sömürgeci devletlerin ülke içinde rant yarışıdır. siyonist devletlerin güzel bir maşasıdır.
pkk ve terör sorunu ile birlikte değerlendirilmesi gereken ama asla bir tutulmaması gereken sorundur.. zira pkk ve terör sadece türkler için değil kürtler için de sorundur, hakkari'den edirne'ye tüm türkiye için sorundur.

kürt sorunu boşaltılan 3000 köyün ve evinden, ekmeğinden olan milyonlarca insanın, faili meçhul cinayetlerin, diyarbakır cezaevinde yaşananların ve yaşayanların sorunudur.
türkiye cumhuriyeti tarafından kürt halkına uygulanmış inkar ve asimilasyon politikası ve bu politikanın adımlarından olan aşağılama, hor görme, işkence ve öldürme ile yok etmeye çalışma fiilleri sonucu kürtlerin ayaklanmaları ile ortaya çıkmış sorundur. allah'a hamdolsun ki demokratikleşen, özgürleşen, yüzleşen türkiye bu sorunu çözmek için de adım atmıştır. sırada dersim, uludere, 1915 ermeni olayları vb. var. 'yüzleşmezsek, hiçbir şey geçmiş olmuyor.'
yusuf kaplan'ın "kürtleri devletten ayırarak dininden ayırmış olurlar ,türkleri dininden ayırarak devletten ayırmış olurlar" sözü vardı,bu sözü anlamaya çalıştım ve şu sonuca vardım:"kürtlere sizler kadar dindar bir ırk var mı?devletimiz olsa fena mı olur?bunun neresi günah? dinden çıkmayız herhalde ? "sorularını sorarak ayrılıkçı olmayı din ekseninde sağlam ve meşru bir düzleme yerleştirmiş olurlar.peki ayrılıkçılık fikrini sokan daha sonra "bak din yüzünden devletimiz olmadı .müslümanız ve kardeşiz derler ama hep kendilerine müslüman.zaten bu imamların çoğu devletten maaş alan memurlardır.müslümanlık mı kalmış ,kürdün kürtten başka dostu var mı bu zamanda. "i̇fadelerini kullanarak kürtleri ümmetten koparmış olurlar çoktan.başta devletten kopartılan kürtler daha sonra dininden de kopartılmış olur.türkler zaten devletin parçası ve devletin merkezi devletten kopamayacağına göre önce dinden kopması elzemdir.dininden kopartılan bir türk -izmlerle zehirlenen dimağla devleti yönetmiş olur ama gerçek anlamda devlet yönetmiş olmaz ve bunun sonucunda gerçek anlamda devlet kavramı yok olmuş olur.bu devlet hakiki anlamda varken sonradan yokluğa sürüklenmesi dininden uzaklaşan bir türk'ün devletinden de uzaklaştıştığının sebebidir.