zamane annesi – dertli sözlük
televizyon karşısında çocuk büyütmekle(*)(*) annelik kurumunu karıştıran,para kazanmak için evladını gün boyu analığa(*) bırakan, çocuğun doğal hareket ve konuşmalarını hiperaktivite olarak adlandırıp sağda solda dert yanan kadına, günümüzde , sırf çocuk sahibi olduğu için verilen ad.
(bkz:güncel yanılgı)
çocuklarını bir yarış atına benzetip sürekli bir sınavdan diğerine elinde su şişesi ile sınav yerine götüren ve tek amacı yavrucuğunun iyi bir lise tutturması olan,birazcıkta islami bilgisi olsun diye 16 yaşında yavrucağını 2 aylık yaz kuran kursuna gönderen annedir.
medyanın evlere soktuğu aile kültürünü gördükçe gözü korkan... çocuğunun da bu kültür safsatasından korumak için elinden geleni yapmaya çalışan...
bazen bu gayretinde yanlış işler yapabilen; ama kesinlikle çocuğunun iyiliğini düşünmekten şaşmayan annedir...

@1&2 = gördüğünüz(*) anneler medyanın zokasını yutmuş kişilerdir... annelik sevgi şefkat eksenli bir olgudur ve bu tarz yakıştırmalara gelmemelidir...
"ay şekerim tonguç çok ısrar etti çocuk olunca çalışma diye ama ekonomik özgürlüğüm(*) olmadan aslaa! hele ki terfime ne kaldı şurda. berkecan'a da annem bakıyor zaten.akşam yemeklerini de kaynanam yapıyor. temizliğe de emine geliyor." diyen kadındır.sende ortalıkta kadınım diye tünemiş geçiniyorsun dediğimdir.
çalışan annedir. kazandığı da zaten üstüne başına gider. evladından ayrı kaldığı ile kalır.