f1 almanya grand prix – dertli sözlük
ferrarilerin son iki yarıştır geliyorum diyen fakat talihsizliklerle geciken duble zaferine kavuştuğu yarış olmuştur.ferrari atı yeniden şahlanmıştır.şampiyonluk umutları (*). yeşermiş(*) olmakla beraber takım emri uygulamasının mucidi olduklarını hatırlatmak amaçlı olsa gerek felipe massa nın hak ettiği galibiyeti fernando alonso ya layık görmüşlerdir.(*)(*)seyir zevki bu ana kadar zaten vasat olan yarış bu hamleden sonra zevksiz bir hal almıştır.ferrari fanları bu zaferi benimseyememişlerdir.hatta alonso bile sevinememiştir.mclarenler kısa günün karıyla günü en az zararla kapatmayı başarsa da mercedes kendi evinde ferrarilerden tur yemeyi becermiştir.schumacher in geri dönüşü ancak bu kadar oluyormuş demekki.
araba mı pilot mu zafer de büyü etkendir sorusunun tekrar sorulmasına sebep olan ilginç bir yarış oldu. bence kazanan vettel oldu.
takım emri uygulamasını iki video ile örneklerle açıklama fırsatı sunan yarış budur.önce alonso massayı geçmeye yeltenmiş başaramamıştır.
http://www.turkiyef1.com/video/1474/alonsonun-basarisiz-olan-massaya-atagi.html

daha sonra takım telsizden massa ya , nasıl oluyorsa alonso geçemediği halde ,alonsonun daha hızlı olduğunu söyleyip adeta ''yol ver anladın sen onu'' mesajı verip ,emrini uygulamıştır.
http://www.turkiyef1.com/video/1475/alonsonun-massayi-gecisi-!.html
2011 sezonunun 10. yarışı 24 temmuz pazar günü saat 15:00 da koşulacak. antrenman seanslarında elde edilen sonuçlara göre zafer ferrari-redbull arasında gidip gelecek. vettel evinde yarışıyor olmanın getirdiği motivasyon ile zafere göz kırparken alonso geçtiğimiz yarıştaki zaferin tesadüf olmadığını, ferrari'nin yükselişini kanıtlamak için direksiyon sallayacak.
sıralama sonuçları podyum:
1-mark webber
2-lewis hamilton
3-sebastian vettel
mclarenların sıralama performansı sürpriz olmuştur. bu demek oluyor ki yarış da sürprizlerle dolu olacak. ihtimalli ıslak bir yarış olacak. sebastian vettel'in kendi evinde ilk çizginin dışında kalması onu motive mi etti yoksa strese mi soktu bekleyip göreceğiz.
sürprizlerle dolu bir yarıştı. i̇ki gün önce hamilton yarışı kazanacak, vettel 4. olacak deseler güler geçerdi f1 severler. ama formula 1 de damalı bayrağı görmeden budur demek mümkün değildir. sonuna kadar birincilik mücadelesinin verildiği bir yarıştı. ama unutulmayan sahne sanırım finishten sonraki karelerdi.yarışı ikinci sırada tamamlayan alonso aracını kapalı parka getiremedi çünkü benzini bitti. aracını pist kenarına park edip indikten sonra etrafına bir bakındı ve otostop çekti.yarışı üçüncü sırada bitiren mark webberin aracıyla podyuma döndü.(*)
(http://www.trf1.net/multimedya/video-galeri/yaris-video/21601-izle-webber-in-alonso-yu-aracina-aldigi-anlar.html)
(bkz:fair play)