inception – dertli sözlük
christopher nolan'ın 2010'a hızlı giren filmi. abd ve türkiye'de ilk haftalarda gişeleri sarstığı söyleniyor.
hırsızlık temalı bilimkurgu filmi. zihnin edilgin anlarını ve bilinçaltını sömüren bu modern hırsızı gidip görmek lazım.
uzun zaman sonra izlediğim en iyi filmdi. film 150 dk olmasına rağmen, oruçlu bünyeye ağır gelmedi.

--spoiler--

soru işaretlerle bitti. özellikle film bittiğinde totemin hala dönüyor olması acaba ? dedirtiyor insana. ekibin oyunculuğu müthişti, leonardo di caprio yaşlanmış ama olsun. filmde arthur ve eames de hayran olunacak karakterler izleyin derim. filmden çıkınca acaba ruyada mıyım hissi oluşuyor insanda.
--spoiler--
yahşi cazibe adlı dizide başrol oyuncusunun rüya içinde rüya görmesi sonucu 'bu ne lan the inception filmi gibi' sözünü kullanarak yaptığı espriye konu olan film.
leonardo di caprionun ne kadar yaşlandığını ama oyunculuğundan hiç bir şey kaybetmediğini gördüğümüz film. ayrıca senarist bu filmin senaryosunu 16 yasından beri yazıyormuş. mükemmel bir senaryo, hayran olmamak elde değil.
akademide en iyi yönetmen ve en iyi senaryo ödülünü alamamış filmdir.. bu akademide christopher nolan'a yapılmış büyük haksızlıktır diyebiliriz.. bu ödülleri alan the king s speech filmi kötü bir film değildi ve en iyi film ödülünü haketti ama bu iki dalda karşılaştırma yapınca nolan'ın hakkının yenmiş olduğunu rahatlıkla görebilirz..