erdem bayazıt – dertli sözlük
sebeb ey şiir kitabıyla toplumun çağdaş bunalımına karşı bir diriliş ve direniş destanı yazmıştır.

"önünü alamıyorum bu kör gidişin yollarda/herkes bir yere gidiyor önünü alamıyorum/çaresiz direniyorum bu dönem noktalarında,kimse elini uzatmıyor."

"ey sesimi keskin bir bıçak gibi/kınında saklayan çağ/ey sabırla bileyen günlerimi.."

"kar yağıyor ve sen gidiyorsun/ağlar gibi yürüyerek gidiyorsun/belki bulmaya gidiyorsun kaybettigimiz/o insan ve tabiat çağını"
"ah oruçlu bir ağustos vaktinde
bir kayanın dibinden kaynayan
soğuk ve berrak sulara
uzanıp kana kana
avuç avuç alıp
yüzümüzde içimizde
duyduğumuz
gibi
aşk."
rahmetle...
1939'da maraş'ta doğdu. ilkokul ve lise öğrenimini aynı şehirde tamamladı. yüksek öğrenimine 1959 yılında istanbul üniversitesi hukuk fakültesinde başladı. geçim zorluğu yüzünden 1961'de öğrenimini devam mecburiyeti olmayan ankara hukuk fakültesine naklederek askere gitti. askerliğini yedek subay öğretmen olarak burdur ili yeşilova ilçesi çuvallı köyünde yaptı.

askerlik dönüşü fakülte değiştirerek yüksek öğrenimini ankara üniversitesi dtcf türk dili ve edebiyatı bölümünde tamamladı. edebiyat öğretmenliği ve kütüphane müdürlüğü yaptı. istanbul türk musikisi devlet konservatuarı'nın kuruluşu sırasında genel sekreter olarak çalıştı. daha sonra, sanayi bakanlığı insan gücü eğitim dairesi başkan yardımcısı iken bu görevinden istifa suretiyle ayrılarak akabe yayınları'nın ve mavera dergisinin yönetimini üstlendi. 1984'te akabe a.ş.'nin istanbul'a taşınması kararı ile bu görevini devrederek yeniden memurluğa döndü. dpt'de sözleşmeli personel olarak çalışırken, 1987 milletvekili seçimlerinde anavatan partisi'nden aday oldu. kahramanmaraş'tan milletvekili seçildi. tbmm'nin 18. dönem çalışmaları süresince milli eğitim ve çevre komisyonlarında görev aldı. 1991 seçimlerinde adaylığını koymadı, istanbul'a yerleşti.

ilk şiir kitabı sebeb ey 1972'de edebiyat dergisi yayınları (2. bs., akabe, 1979) arasından çıktı. 1981'de iran, pakistan, afganistan ve hindistan'ı içeren iki aylık gezi ile ilgili izlenimlerini ipek yolundan afganistan'a adı altında kitaplaştırdı (akabe, 1982; tyb 1983 gazetecilik ödülü). 1987 yılında akabe yayınlarından çıkan risaleler adlı şiir kitabıyla türkiye yazarlar birliği 1988 şiir ödülüne layık görüldü (2. bs., 1989). üçüncü şiir kitabı gelecek zaman risalesi 1998de iz yayıncılık tarafından yayımlandı. 2003 yılında ise üç şiir kitabındaki şiirleri bir araya getiren şiirler çıktı (iz, 2003; 2. bs., 2007).

şiirleri açı (k. maraş), çıkış (ankara), yeni istiklal, büyük doğu, diriliş, edebiyat, mavera ve yedi iklim dergilerinde yayımlandı. tok, kavgacı, destana yatkın bir üslupta söylenmiş olan şiirlerinde aynı zamanda ince duyarlıklar işlenmiştir. islami ton bir "leit-motiv" halinde bütün şiirlerine yayılmıştır. evli ve dört çocuk babası olan şair, 5 temmuz 2008 günü istanbulda vefat etti.
maraşlı şair, yazar ve milletvekili.
çıkacağız yola
hesap günü gelince
yağmur yüzümüze değince
güneş bir mızrak boyu yükselince.