kadir gecesi – dertli sözlük
ramazanın son on gününe gizlenmiş gecedir. ramazanı hakkıyla idrak edemeyen hepimiz için, son günlere, kurtarma sınavı gibi serpilmiş bir rahmettir. hızla gitmekte olanı gölgesi bizi sollamadan tutup kendimize çevirmek, idrakımızı, hafızamızı ve irademizi yoklamak için. günü belirtilmemiştir ki, olağandışı ve kavranılamayacak boyutta bir kutsallık atfedilmesin kendisine. çünkü kadir gecesi, diğer mübarek gecelerden farklı olarak kuran'ın da indirildiği gecedir. belli bir güne bağlı, dayalı, hapsolmuş bir rabıtaya değil, 10 güne açılmış bir genişliğe, sabitliğe, istikrara davet eder bizi allah. her gece kadir gecesi her gelen hızırdır diye esasında.
ramazanda, ilim kâşiflerinin hadis-i şerifler ışığında, keşfetmeye çalıştıkları kutlu gece.
kendisinde af kapılarının açıldığı müstesna gece....
bu gecede iki rekat kılınan namazda her rekatta fatiha ve 7 ihlas okunarak kılınır, sonrası yetmiş kere istiğfar edilir. sonra yine iki rekat namaz kılınır,bu namaz da ise fatiha sonrası 3 kere ihlas-ı şerif okunur... namaz sonrası şu dua okunur:
" daima ayakta ve uyanık olan zatı tesbih ederim.daima var olan zatı tesbih ederim.hiçbir zaman gafil olmayıp daima muhafaza eden zatı tesbih ederim.cömert olup cimrilik yapmayan zatı tesbih ederim.cezalandırmada acele etmeyip merhametle muamele eden zatı tesbih edrim.allah'ı tesbih ederim,hamd allah'a mahsustur,allah'tan başka ilah yoktur,allah en büyüktür.güç ve kuvvet ancak yüce ve azamet sahibi allah'ın tevfiki iledir.sen'i tesbih ederim ey alim,sen'i tesbih ederim ey azim!benim pek büyük olan günahlarımı affeyle!" (amin)
arapçası için: http://www.dualarzikirler.com/index.php?bno=10&yno=51

bu gece 83 yıllık ömre bedeldir... rabbimiz ömürlerimizin süresini kısaltmışsa da ümmete muhammed e böyle kıymetli muhtelif zamanlar bahşetmiş,ömrümüzü bereketlendirmiştir....
(bkz:kadir suresi)
(bkz:duhan suresi 3-4)
kadir suresi'nde belirtildiği üzre;

rahman ve rahim olan allah'ın adıyla
1 - doğrusu biz, onu(kur'anı) kadir gecesinde indirdik.
2 - kadir gecesinin ne olduğunu bilir misin sen? (ve ma edrake-idrak edebilir misin?)
3 - kadir gecesi; bin aydan daha hayırlıdır.
4 - melekler ve rûh(cebrail) o gece rablarının izniyle her iş için iner de iner.
5 - o, tanyeri ağarıncaya kadar bir selâmettir.

burda 2. ayette geçen 've ma edrake' ikazı çok mühim.
idrak edebiliyor muyuz? eğer bu geceyi idrak etseydik, ifa edebilirdik, bin aydan hayırlı bir geceyi ifa etmek ne demek farkında mısınız?
hz. aise (r.ah) söyle anlatiyor:
-ey allah in resulü! kadir gecesine rastlarsam nasil dua edeyim? diye sordum.
resulüllah (s.a.v):

-allahümme inneke afüvvün tühibbü l-afve fa fu annî (allah im sen çok affedicisin, affi seversin, beni affet)- diye dua et, buyurdu (tecrîd-i sarih tercemesi, vi, 314).