adnan menderes – dertli sözlük
ali adnan ertekin menderes (d. 1899, aydın, osmanlı devleti – ö. 17 eylül 1961, imralı, bursa, türkiye), 1950-1960 yılları arasında türkiye cumhuriyeti başbakanlığı yapmış, istiklal madalyası sahibi türk siyasetçi, hukukçu ve toprak ağası çiftçidir.
iktidarı devraldığı yönetimin zihniyetinin aksine,ezanın aslına döndürmesi gibi yapmış olduğu ilk icraatı ile halkın gönlünü almayı başarmış -merhum-.
çapkınlığıyla bilinen rahmetli devlet adamı. evliyken ayhan isminde bir hanımla birlikte olduğu için tenkit edilmiştir. kimseden çekinmeden ayhan hanıma sürekli çiçek göndermiş, evinde toplantılar düzenlemiştir. bu hanım adnan menderes'ten hamile kalmış lakin çocuk doğum esnasında kordona dolanarak kalp yetmezliği sonucu ölmüştür. adnan menderes bu durum sebebiyle yassıada'da bebek davasıyla bebeği öldürtmekle suçlanmıştır lakin davadan ayhan hanımında tanıklığının etkisiyle aklanmıştır.
türkçe dilde okunan ezanları aslına döndüren demokrasi şehididir.tarih boyunca onu şehit edenler lanetle o ise minnetle anılacaktır.
cumhuriyetin ilk gerçek başvekili.
bugün idam edilişinin yıldönümü.
tam 50 yıl önce, yağlı ilmeği geçirdiler boğazına!

allah rahmet eylesin.
ilkokul öğrencilerine her sabah halk düşmanlarının açtığı yolda durmadan yürüyeceğimize and içiren resmi ideolojiye inat, açtığı yolda durmadan yürüyeceğime and içtiğim 'yeter söz milletindir' diyen büyük lider. yolu yolumuzdur.