benefse – dertli sözlük
an itibari ile geçen haftanın en kötülenen entrylerinde ilk onda beş entrysi bulunan yazar.
dün doğum günü olan yazar. nice to meet you amaan, nice mutlu huzurlu imanlı günler nasip etsin cümlemize ve kendisine.
"benefşe" bir destanın romanı... eğitime gönül verenlerin destanı... söz değil yaşadılar. yüreklerindeki sevgiye hayatları ile imza attılar. åžahitleri kendileriydi.

onlar da birilerinin ciğerparesi idi. onların da o günden sonra başına yastığında yer kalmayan anneleri vardı. evleri sokakları aşları arkadaşları vardı.

onlar arkalarına bakmadan yürüdüler. tenlerini de şahsi hedeflerini de aştılar. farkları bu aşkınlıklarıydı. kendileri için değil başkaları için yaşadılar. kimdi bunlar? adları bilinsin arkalarından methiyetler okunsun istemediler. ama yine de meçhul oldukları söylenemezdi. zira ayaklarını bastıkları toprak, uğruna baş koydukları dava tuttukları bayrak belliydi. onlar tarih boyu insanlığın yüz akı olan bir anlayışın; çalışkanlığın güzel ahlakın emniyetin güvenin günümüzdeki temsilcileriydi.

"benefşe" onların hayatlarını anlatmaya çalıştı. bundaki aczini itirafı hem kendi yetersizliğinden hem de o hayatların ancak yaşanabilir olmasından; kelimelerin yüreklerdeki o sızıyı o fedakarlığı tarifte yetersiz kalmasındandır.

benefşe onların kahramanlık ahlakıyla yaşadıkları hayata duyulan hayranlığın ifadesi ve tarihe altın harflerle yazılacak o büyük gayrete küçük bir selamdır.


benefşe/mehmet akar/arka kapak