muhteşem yüzyıl – dertli sözlük
show dizi ekranlarında gösterilen tims productions yapımı dizi. daha doğrusu bir dizi saçmalık.

hakkındaki tartışmaları filan hepsini geçiyorum.

ama bu dizinin gündemimize dahil ettiği bir konu var. tarihe mal olmuş karakterlerin yatak odaları. tahmin ediyorum ki tarihçilerimiz bir süre araştıracaklar, tartışacaklar bu konuları. efendim selçuklular ne yaparlardı, osmanlılar ne ettiler vs..

bu fena işte..
kanuni'nin; o kanun, edelet ve islam timsali padişahlardan birisi olan kanuni sultan süleyman'ın adını kirletmeye çalışan, her halinden amacının sanat olmadığı, para ve bazı stratejik fikirler için yapıldığı anlaşılan, dizi adı altındaki provokatif yapım.


murat bardakçı "osmanlı'da seks" isimli bir kitap yazmıştı, ancak bununla birlikte sadece para için bu konuyla ilgili kitaplarda artış olabilir. inşaallah bu kitapların doğrusunu (vurgula: düzgün kişiler)deha erken yapar ve toplumun yanlış bilgilenmesi engellenmiş olur.
murat bardakçının köşesinde "dostum erhan afyoncu tarih danışmalığını yapıyor çok beğendim , dizide konu edilen tarihã® olaylar doğrudur" dediği dizi.geçen hafta pogramına katılan ilber ortaylı "hürrem daha yeni müslüman yapılmış hareme girdiği gibi müslüman yapılır bilgi hatalarıyla dolu" dediğinde evet efendim hakılsınız onayını verdiği dizi aynı zamanda..
ne hakla sıcratıyorlar çzel hayatına kir.
degildi tek sacı olsun hanımların zahir.

yalan döküp sacıyorlar yazık ki sahnelere
ne saygıdır bu rezillik, hatırlı annelere

şu perde ardı çakallar, görüntülerde koyun,
yalan meram ile masum olur mu siznsi oyun.

nasıl vefaki bu vicdanı üç kuruş rayiç
akıl fikir yere düşmüş düşünmüyorlar hiç.

doäžar mı åžanlı zaferler haremde yan yatarak,
sanat olur mu suleyman a ıftıra atarak. (seyrı)
tarihi okumak yerine, işlerine geldiği gibi hazırlanan dizilerden izlemek isteyenlere bir ilaç oldu.
son olarak rükudan kalkarken allahuekber denilip tekbir alınan dizi..1400 yıllık islam tarihi(*) gözünüze dizi/nize dursun emi..
islam karşıtı ideolojik görüşe sahip bir takım insanların osmanlının en büyük padişahlarından birini halka farklı lanse etme çabaları.