danone – dertli sözlük
kurucusu isaac carasso tarafından oğlu daniel'in adından dolayı (b: daniel-cik) anlamına gelen katalan dilindeki "danon" kelimesinden türetilen yoğurt markası. bir sefarad yahudisi olan isaac carasso, selanik'te yaşarken her gün bir türk satıcıdan yoğurt alıyormuş. balkan savaşlarında selanik, yunanistan'ın eline geçince, eşi ve oğluyla ispanya'ya geçmiş. mesleği doktorluk olan isaac, avrupa'da ilaç sıkıntısı olduğu bir dönemde barselona'da çocuklarda ortaya çıkan barsak hastalıkları için türklerden öğrendiği yoğurdu tedavi amacıyla kullanmış ve bir ilaç gibi pazarlamış. daha sonra paris'teki pasteur enstitüsünden fermante edilmiş laktik asit getirterek "pastörize yoğurt" üretmiş. bu sırada yoğurdu hala "ilaç" olarak ve özel porselen kaselerde satıyormuş. oğlu daniel'in de bu mesleği profesyonel olarak yapması için fransa'da ticaret lisesinde okutmuş ve ardından daniel, pasteur enstitüsü'nde bakteriyoloji stajı yapmış ve fransa'da kalmayı tercih etmiş. böylece 1929'da "danone yoğurtları paris şirketi" adıyla kurulan dükkan, bugün tüm dünyada bir imparatorluk haline gelmiş durumda. (bu bilgiler gazeteci erdal şafak'ın şafak portreleri adlı kitabından alınmıştır.)

ayrıca, isaac carasso'nun amcasının oğlu emmanuel carasso (emanuel karasu), osmanlı'da ilk mason localarını örgütleyen kişidir!
(bkz:emmanuel carasso)
bir zamanlar adıyla düzenlenen şampiyonada, teknik direktörlüğünü rıdvanın yaptığı danone minikler futbol takımı vardı.
meyveli yoğurda benzetmeye çalışmışlar.ama sadece çalışmışlar.insanlara, omega içerdiği yalanları yutturulduğu ve aslında insanı geri zekalı yaptığı da duyumlar arasında.