nişantaşı – dertli sözlük
istanbul'un ve doloayısıyla türkiye'nin imajı en iyi olan, en prestijli semti. özellikle avrupa yakası dizisiyle ülke genelinde tanındı. semtin sakinleri, ekonomik olarak üst sınıfa mensup olmanın ötesinde kültürel açıdan da seçkin olduklarını düşünürler.
--iktibas--

hayvancılık nişantaşı için çok önemli bir gelir kaynağıdır. veterinerler petshoplar burdan para kıralarlar. ayrıca tarım da bu bölgenin en önemli gelir kaynaklarından bir tanesidir. herhangi bir sebzenin ya da meyvenin başına organik yazdığınızda o sebzenin fiyatını 5'e katlayıp şey yapabilirsiniz, ondan gelir elde edebilirsiniz yani.

--iktibas--

(bkz:geniş aile)
osmanlı zamanında padişahların avlanmak için gittikleri semt. burada bulundurulan taşlar nişan alıştırması için kullanılmış. 3. selim 1791'de ilk nişantaşını bugün teşvikiye camii'nin bulunduğu yere diktirmiş ve bir mescit yaptırmış. abdülmecit ise 1854 tarihinde bölgeyi iskana açmış. hanedan mensupları ve devletin önde gelen görevlileri özellikle bu semti tercih etmişler. 1930'lara kadar konaklar semti olarak şekillenmiş. bu dönemde apartmanlar oluşmaya başlamış ama istanbul'un diğer semtlerine göre daha seçkin yapılar inşa edilmiş. bu durum, üst gelir grubunun nişantaşı'na toplanmasını sağlamış.