cille – dertli sözlük
trt çocuk kanalında ekrana gelen yerli yapım çizgi film. türkiye'de tamamı bizim insanımız olan bir kadro tarafından hazırlanıyor. cille'nin önceki türk yapımı çizgi filmlere oranla dünyadaki benzerleri kadar kaliteli olması takdire şayan. özelllikle hareketli sahnelerin başarıyla kotarılmış olması gurur verici. senaryo ise ayrıca kutlanmayı hak ediyor. cille, fantastik bir zeminde ilerliyor. ama çizgi filmdeki kahramanlar ve karakterler kimi yönleriyle türklerin yaşam tarzını yansıtıyor. ve binlerce yıllık türk tarihinden öğeler içeriyor.
türkiye'de yerli değerlere işaret eden böyle bir yapımın değerinin bilinmesi gerekiyor.
cille - kadu'nun sırrı isimli bir internet sitesi de açmışlar. ayrıca "pc oyunu çok yakında" şeklinde bir müjde vermişler.

(http://cille.net/)
cordoba medya tarafından 2011'de ilk kez yayınlanmış beş sezonluk bir çizgi dizi.

ben en çok ilk sezonunu seviyorum. harika. yani çok orijinal ve sağlam senaryolu bir çizgi dizi. isimler, diyaloglar çok başarılı, üzerinde düşünülmüş, uğraşılmış.

bu çizgi dizimizin avatar the last airbender ile benzerlikleri çok. bence bunda hiçbir problem yok. ilham almak, kendine göre uyarlamak doğal şeyler.

benim ilk benzettiğim baş karakterimiz ''kayra'' ve uçan bıyıklı balinası ''behmud'' ile avatardaki ''aang'' ve uçan bizonu ''appa''.

iki evrende de farklı insan toplulukları ve savaş hali olması. ezakiler ve insanlar; ateş ulusu, toprak krallığı, su kabilesi, hava gezginleri.

cille'de rehzen, avatar'da zuko. kötü ama aslında içinde merhamet bulunan karakterler. ve taht varisleri.

ben introsunun başlangıcı dahil başka başka animelere olan birçok benzerliğini daha bulmuştum ama not almadığımdan bu kadarı aklımda kaldı sözlük. bir ara cille'ye, avatar'a ve animelere tekrar sararsam ve benzerlikler bulursam inşallah yazarım.

dizinin senaristi ile bir söyleşi buldum onu da ekleyeyim
https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/406624