trt çocuk – dertli sözlük
trt'nin en güzel kanallarından biri. cille, muhteşem türkler, keloğlan masalları gibi yerli çizgi filmleri yayınlamasıyla ve içeriğinin çoğunun yerli ürünler olmasıyla diğer çocuk ve çizgi film kanallarına fark atmaktadır. çok sayıda seçkin çizgi filmleri de gösteren kanal, gerçek insanların sunduğu programlar da hazırlayarak, çocukları sadece çizgiden oluşan sanal bir dünyaya hapsetmiyor.

(bkz:cille)
trt'nin çocuk kanalı. birbirinden güzel çizgi filmlere sahiptir. keloğlan'dan masallar, üçüzler, arthur, karınca ailesi bunlardan bazıları.
yaşadığımız şu zaman diliminde bile alternatifi olmayan bir kanaldır. disney channel ve cartoon network gibi kanalların yanında 7-8 yaş civarından itibaren çocukları cezbetmese de güzel işler çıkarıyorlar.
2008 tarihinde yayına başlayan bu kanalın belli başlı dört evresine şahit oldum.

ilk evrede yarışma programları ve çocuk haberlerinin yanında çoğunlukla yabancı çizgi dizileri yayına katıyorlardı.

ikinci evrede ise biraz daha yerli yapımlar artış gösterdi. bence kendine özgü bir tarza sahip olan bu çizgi filmler gerçekten başarılıydı. benim hala içlerinden açıp izlediklerim mevcuttur.
bunların üçü; küçük hezarfen -bunun yeri apayrı-, cille ve gizemler diyarına yolculuk.

bunlarla birlikte özellikle miyazaki' nin filmlerini yayına katıyorlardı. birçok arkadaşım ilk trt çocuk sayesinde izlemiş bu filmleri.

üçüncü evrede işler biraz değişiyor. küçük yaşlara hitap eden çizgi dizilerle daha fazla karşılaşıyoruz. keloğlan masalları, pepe, ibi tarzı.

dördüncü evrede ise rafadan tayfa ve maysa ve bulut (bu ayrı bir şey yani çok farklı bir animasyon tarzı, hiç daha önce rastlamadım böylesine) gibi çizgi diziler olsa da küçük yaşları da unutmuyorlar. minikler için yapılmış olanlarından benim en beğendiğim, hatta bir ara olay olan erdem güzeldir.