zihin – dertli sözlük
işlem yapılan yer. beynimizde mi bulunur yoksa soyut mudur bilinmez. ama her bir işlem burada bilinçli veya bilinçsiz gerçekleşir. her bir olgu veya şey birer nokta olarak yer alır. veya buna alan da diyebiliriz. bu alanlar arası tüm ilişki, bağ ve işlemler yine zihinde yapılır. bu nasıl olur yine bilinmez. çok az kişi zihinde yapılan işlemlerini bilinç düzeyine çıkarmıştır. ve fakat yine de zihnin nasıl işlediğini ve ne olduğunu kamilane anlatamamışlardır. bu konuda zenon paradoksları bir parça işe yarar özellik arz edebilir. ve yine türkçe konuşanlar için hüseyin rahmi göktaş okumak çare olabilir. gerçi bildiğim kadarı ile göktaş ankara'da zihnin ne olduğu ve nasıl işlediği, ve zihinde gerçekleşen işlemlerin nasıl bilinç düzeyine çıkarılacağına dair dersler veriyormuş. dileyen takip edebilir.
ismini hatırlayamadığım bir kitapta zihnin değeri ile zihnin derinliği arasındaki doğru orantıdan bahsediyordu. zihin ne kadar derine inebiliyor, ne kadar görünenden ötesini görebiliyor, ne kadar farklı algılayabiliyor işte o kadar değerli olduğu söyleniyordu.

(bkz:zihnin değeri derinliği kadardır)
akıl yürütmeyi ve düşünmeyi sağlayan meleke. her türlü yönlendirmeye açık bir özelliği vardır. bir nevi oyun hamuru gibidir. şekillenebilir. istenen şekle giren zihin, olayları istenen şekilde algılamaya başlar. işte bu aşamadan insan, zihni şekillendirme amacı taşıyan şeyin kölesi durumuna düşer. zihin yönlendirme, algı çarpıtma, algı yönlendirme, zihin bulandırma teknikleri birer zihni yeniden inşa çalışmalarıdır.