akıl defteri – dertli sözlük
özellikle unutkanlık şikayeti olan kişilerin taşıması elzem olan not defteri.esad coşan hocaefendinin ısrarla tavsiye ettiği bir alışkanlık.
kullananlara imrendiğim, uygulamaya çalıştığım, ama hep yazdığım küp kağıtları kaybettiğim çoğu kişi için yararlı bir alışkanlık.
mehmet altan, eser karakaş ve şahin alpay'ın birlikte mehtap tv de yapmakta oldukları programın adı. pazartesi günleri saat 21:00 da ekrana gelmektedir. dinlenilesi analizler yapılmaktadır.
adı değişebilir; fikir defteri, hafıza defteri...ben birkaç senedir tutuyorum. sinema ama özellikle animasyon işlerine kafa yorduğum için her yerden bir fikir çıkabiliyor. veya araştırmam gereken bir konu, çocuk kitapları, senaryo fikri, karakter fikri... farklı işler için ama aynı amaç için şu an üç defter tutuyorum: bir tanesi her zaman yanımda, çantamda, yastığımın altında :) geziyor. buna; aklıma gelen en kısa zamanda araştırmam gereken konuları, kitap isimlerini, web sitelerini, animasyon studio larını, yönetmenleri vs not ediyorum.diğeri her zaman yanımda değil. her zaman yanımda taşıdığım deftere not aldığım konu veya fikri araştırıp okuduktan sonra bu defterde açıyorum. aklımda oluşan bir atmosfer varsa bu defterde onu öyküleştiriyorum vs gibi işler.üçüncüsü de çoğu zaman çantamda olur. bu da bir eskiz defteri.