mekan – dertli sözlük
kafkaya göre ise mekân evdir.

" bu hassas yuvanın sahibi olarak, şu noktanın iyice anlasılmasını isterim ki, yuvanın hassaslığı beni de hassas yaptı. onun bir yeri incinecek olsa sanki benim de bır yanım incinmiş gibi acı duyuyorum."
insanoğlunun ahvalini etkileyen en önemli kriterlerdendir. insanoğlu ya ahvalini mekâna yansıtır, ya da mekândaki ahvali kendi bünyesine yansıtır. bu nedenle müslüman bulunduğu mekâna çok dikkat eder. etmelidir.
ahval olarak üstün kimseler bulunduğu mekânı kendi ahvaline yükseltirken, ahval olarak aşağı kimseler bulunduğu mekânın ahvalini aşağı çeker.

--- iktibas ---

ey iman edenler! allah’a karşı gelmekten sakının ve doğrularla beraber olun. (tevbe 119)

--- iktibas ---
zamana bağımlı olan kavram.

mekan üç boyutlu bir yapıdır. zaman ise 4. boyut olarak mekana mana katar, mekanı anlamlandırır. zamanı durdurduğunuz vakit mekan da durağanlaşır, manasızlaşır. mekanın aksiyonu, hareketi zaman iledir. bu açıdan bakılınca zaman çok kıymetlidir. allah-ü teâlâ da asr suresinde zamanın üzerine yemin etmiyor mu?

mekan da insana anlam katar. yani mekan insanı anlamlandırır. zamanın insan üzerindeki etkisi ise ömrün ta kendisidir. zaman, mekan, insan kainatın varlığının delilidir. i̇nsan faktörü niye devreye giriyor diye bir soru sorulabilir. i̇nsan, kâinatı anlamlandırmaya çalışır. bu durumda kainat, insan sayesinde anlam kazanmıştır.

yani zaman mekana, mekan insana, insan ise kâinata anlam katar.