matematik – dertli sözlük
sürekli bilinmeyen x,y,z yi arar..oks,ygs,kpss gibi sınavlarda öğrencilere illallah dedirtir.genel olarak ardından pek iyi cümleler kurulmaz.ilköğretimde sevdiğim,lisede az çok sevdiğim,üniversitede nefret ettiğim önemlice bir bilimdir.
lise yıllarımda bulmaca bulamayınca eğlence aracı olarak kullandığım kitabın adı, çözdükçe mutlu oluyor insan.
eğer güzel yanını yakalayabilmişseniz ona aşık bile olabilirsiniz. ama eğer denk gelmediyse de nefret etmeniz işten bile değildir.
doğadaki her yerde ve şeyde olan ve aynı zamanda hiçbir şeye temas etmeyen soyut gerçeklik. bilimin, kanıtın temeli. matematiksel ilişkiyle ifade edilemeyen bilimsel bilginin doğruluğu/kesinliği kuşkuludur. doğayla farkına varılmasına rağmen, hiçbir şekilde 4 işlem dışında doğayla arasında tam bir test imkanına ulaşılamayan dildir. şöyle, mesela bölme işlemi aslında ayırma işlemidir. hiçbir zaman 10 cm'lik bir çubuğu tam olarak 5-5 şeklinde ikiye bölemezsiniz. 10 tane elmayı 5-5 şeklinde iki gruba ayırabilirsiniz sadece. tam olarak düz bir cetvel üretmek imkansızdır. doğayı ölçerken çokluk-azlık ölçümü dışında bir temas durumu varsa, kesinlik ve hatasız değer yok demektir. bir maddenin gerçek uzunluğuna ulaşamayız hiçbir şekilde, ve onu kesin ölçülerle bölemeyiz. yani, yaratılmış nesnelerin kesin sayısının, uzunluğunun bilgisine insanın ulaşması imkansızdır. biz matematikle sadece kendi ürettiğimiz daha doğrusu şekil verdiğimiz cisimlerin bilgisini kurgulayabiliriz. ve yaratılmış olanın düzenini, yaratıcı gücün şekilsiz kudretini nispeten idrak edebiliriz. bu da yaratıcıya bir yaklaşma ve şükür vesilesidir.
umarım kafamdakini aktarabilmişimdir.
allah'ın yarattıklarını insanoğlunun kafasını patlatarak ispatlamaya giriştiği bilim dallarından biri.
seven sayısının az olduğu; aslında diğer derslere oranla günlük hayatta en fazla karşılaşılan derslerden biri.
açık öğretim sınavına giren birinin en kısa sürede,soru kitapcığına bile bakmaya gerek duymadan cevaplayabildiği ders(*)
lisenin ilk günü öğretmenin "bu dersi sevmeyen var mı?" sorusuna bir başıma parmak kaldırmama sebebiyet veren ders