reklam – dertli sözlük
amacı iyi-kötü ayrımı yaptırmak olmayan, sadece eldeki malın pazarlanmasını kolaylaştırıcı tanıtım aracı.dikkat çekici, akılda kalıcı olması, malın sadece olumlu yönlerinden haber vermesi kafidir.
(bkz:dertli reklam)
şu sayfada foyası dökülmeye çalışılan olgu: (http://tr-tr.facebook.com/pages/reklama-hayır/137234586315451).
''iletişimin zirvesinde, tüketimin ucunda yer alan sektör.''

bir de şu var:
''önce susat, sonra su sat.''
öyle veya böyle bir şekilde ürünü göze sokma şekli. reklamcılık işi baya ilerlemiş... bir ürünü internette aratıp incelediğinizde, sizin arama profiliniz kısa sürede çıkartılıyor. başka bir zaman diliminde herhangi bir sitede takıldığınız vakit yanlarda, altta ve üstte o ürün ile ilgili reklamlar beliriyor. ''olur da aklını çeleriz belki.'' mantığıyla sizi bir şekilde etkilemeye çalışıyorlar...

bir süredir laptop bilgisayarların fiyatlarını araştırıyorum ve bu duruma bizzat şahit oldum. film, dizi sitelerinden tutun forum sitelerine kadar bir çok sanal platformda bilgisayar reklamları ile karşılaştım. facebook hesabım da aynı şekilde teknosa, pcdepo, hepsiburada gibi şirketlerin bilgisayar reklamları ile doldu.
rezillik. reklam eziklik. kaliteli işler reklama ihtiyaç duymaz. en kaliteli işlerin reklamları çok sadedir ve çok basittir. buna tabela örnekleri verilebilir.