sünnet – dertli sözlük
erkek çocuklarının küçük yaşta penislerinin üst kısmını koruyan derinin dini gerekçelerle cerrahi müdahaleyle ortadan kaldırlmasıdır."male genital mutilation" olarak da adlandırılır.her ne kadar bir takım hastalıkların riskini azalttığı söylense de sünnetin yol açtığı hastalık ve enfeksiyon riskleri daha büyüktür.sünnet sadece suyun çok az bulunduğu temizliğin zor olduğu bölgelerde uygulansa biraz olsun mantıklı olur.ama küçük yaşta bir çocuğun vücudundan bir parçayı yok yere riskli bir cerrahi operasyonla almak kesinlikle hiçbir vicdana sığmaz.aids hastalığını bahane ederek bunu yapanların testis kanseri riskine karşı da testislerini aldırması icap eder.
sadece islam dünyası bilim insanlarının değil avrupa ve abd menşeli pek çok araştırmanın neticesi sünnetin erkekleri penis kanserinden ve çeşitli cinsel yolla bulaşan hastalıklardan koruduğu kanıtlanmıştır. bu yüzden yahudi yada müslüman olmadığı halde sünnet olan pek çok kişi mevcuttur. sünnet derisinin kalmasının ise vücudu yada cinsel organları koruduğuna dair bir çalışma yoktur.

genital bölge kanlanması en yoğun vücut bölgelerinden biri olduğu için sünneti olabilecek en kötü hijyen şartlarında bile yapmış olsanız enfeksiyon görülmesi çok enderdir. bunun dışında sünnetli olmanın getirdiği herhangi bir hastalık riski yoktur.
bahsettiğim faydalarla ilgili japonya kaynaklı bir çalışma abstractı:

(http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23573952)