mustafa kutlu – dertli sözlük
yaşayan en büyük hikayecimizdir.

türkçe'yi kullanma gücü, üslubundaki ferahlık, konularında ve karakterlerindeki öğreticilik onu ayrı bir katmana taşır.

fayrap dergisi martta mustafa kutlu özel sayısı yaptı, dergide öykücülüğünden senaryo yazarlığına, ansiklopedi yayıncılığından dergiciliğine kadar hemen her yönüyle analiz edildi.

http://fayrap.blogspot.co...a-dogum-gunu-armagan.html
yaşayan en büyük hikayecimiz değildir. hikayecidir de büyük değildir. uzun hikaye kitabı onun derinlikli eserler yazmayı bırakıp hikayeye dalma geçişidir. sır, ya tahammül ya sefer gibi gelecek nesillere örnek teşkil edebilecek güzellikte öyküler yazdıktan sonra modası geçmiş bir yeşilçam senaristliği ve anadolu sosyalizmi sempatizanlığıyla kişisel gerileyiş yaşamaya devam etmektedir. yenişafak'taki spor yazıları ise kendisine ve okurlarına yaptığı büyük haksızlıktır. çünkü mustafa kutlu bu değil o daha iyisini yazdı ve yine yazabilir ama kendisini otomatik pilota almayı her eylülde kitap çıkarıp bir yıllık geçimini sağlamayı yeğledi.
çok sevdiğim ve birkaçı dışında tüm kitaplarını okuduğum yazardır. ilk hikayeleriyle tadını damağımda bırakan sonraları kendini tekrarlayan hikayecimizdir. uzun hikaye sini romana epey benzetmiş, son kitabı tahir sami beyin özel hayatında ise romana iyice kaymıştır. bazı kitaplarının kapak resimleri kendisine aittir.
hareket ekolündendir. çok sevdiğimiz, saydığımız; çoluğa, çocuğa; gence, yaşlıya tavsiye ettiğimiz; leziz kitapların yazarıdır.
chef'te hüseyin hüsnü åžen'e dedirtir ki; beni kategorize edemezsiniz. buna müsaade etmem.
bizde diyoruz ki; onu kategorize edemeyiz, buna müsaade etmez.