abdullah azzam – dertli sözlük
yolumuzu aydınlatanlardan. filistinli olmasına rağmen islam kardeşliği düsturunca uzun yıllar afganistan'da yaşamış, cihad etmiş ve nihayetinde yine afganistan'da şehid edilmiş islami hareket lideri alim, mücahid... birçok vasfı üzerinde toplamış önder şahsiyet.

24 kasım 1989 cuma günü her zaman namazını kıldığı "seb'u'l-leyl camii" ne gitmek üzere evinden çıktı. amacı cuma hutbesini okumak ve cuma namazını kıldırmaktı. iki oğlu muhammed ve ibrahim ile birlikte arabasına doğru yaklaştı. arabaya bindikten kısa bir süre sonra büyük bir patlama duyuldu. 20 kilogram ağırlığındaki tnt'nin uzaktan kumandalı olarak patlamasıyla araba anında parçalandı. abdullah azzam, oğlu muhammed ve ibrahim ile birlikte şehit oldu. åžehidin cenazesine coşkulu bir kalabalık katıldı..meydana gelen büyük patlamayla, araba paramparça olmuştu. öyle ki patlamanın olduğu nokta derin bir çukura dönüşmüş ve olay yerine yakın olan elektrik hatları kopmuştu.(*)

(bkz:ölüm tutkunu olunuz ki size hayat bağışlansın)
şehid abdullah azzam'ın tevbe suresi tefsirini şiddetle tavsiye ederim.okunması anlaşılması, ders çıkarılması ezberlenmesi gereken bir kitaptır. (http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=130462&sa=84961777)
tevbe süresenin tefsirini yaptığı bir kitabı ve cihad konusunda yazdığı çeşitli kitapları olan mücahid adam. usame bin ladin'in dostu. arabasına yerleştirilen bomba sonucu oğluyla birlikte şehid olmuştur. yolundan gidenlere ne mutlu.