muhammed ikbal – dertli sözlük
muhammed ikbal, (urduca: ù…ø­ù…ø¯ ø§ù‚ø¨ø§ù„, - hintçe: मुहम्मद इक़बाल) (1873 - 1938) hindistanlı şair, filozof ve politikacı. åžiirleri çağdaş urdu ve fars edebiyatının en önemli yapıtlarındadır. allã¢me ikbal olarak da bilinir. hindistan'daki müslümanların bağımsızlık mücadelesine ilk defa dile getiren kişidir.
cavitnâme adlı eserinde:

"hakkın dini kafirlikten daha kötü bir adla anılır oldu; çünkü molla, kafir üreten bir müslümandır." diyerek beni düşüncelere boğan mütefekkir.

(bkz:kafir üreten müslüman)
i̇lk olarak adını rahmetli tahir büyükkörükçü'nün vaazında duymuştum. hindistandaki direnişe katkısı büyük biridir. allah rahmet eylesin.
kurtuluş savaşı sırasında pakistan halkını, türk halkına destek vermek için örgütlemiş ayrıca milli mücadelede kullanılmak üzere pakistan halkından bir buçuk milyon sterlin toplayıp ankara hükümetine yollatmış pakistanlı i̇slâm âlimi, şair, filozof ve siyasetçi.
pakistan'ın milli şairidir. islam'da dini tefekkürün yeniden teşekkülü adlı kitabı bulunmaktadır. doğu'dan mesaj adlı kitabında "mustafa kemal paşa'ya sesleniş" adlı şiir yazmıştır.
bugünkü türkiye cumhuriyeti üzerinde hakkı bulunan büyük siyasetçi ve islam tefekkürü. allah ondan razı olsun.
cüzi irade külli iradenin kısıtlanmasıdır fikrini ona atfen duyduğum, doğrusunu yanlışını bilmeye haddim olmayan bir konu olsa da zamanının sorunlarına müslüman düşünür kimliğiyle çözümler sunmaya çalıştığına kani olduğum devlet adamı ve enteleküel