kayıt

muhammed ikbal

 1. 1
  muhammed ikbal, (urduca: محمد اقبال, - hintçe: मुहम्मद इक़बाल) (1873 - 1938) hindistanlı şair, filozof ve politikacı. Åžiirleri çağdaş urdu ve fars edebiyatının en önemli yapıtlarındadır. allâme ikbal olarak da bilinir. hindistan'daki müslümanların bağımsızlık mücadelesine ilk defa dile getiren kişidir.
  #2051 gncfyz | 10 yıl önce
   
 2. 2
  ''İslâmî benliğin içyüzü'' kitabı muhakkak okunmalıdır.
  #28884 zahit | 9 yıl önce
   
 3. 3
  cavitnâme adlı eserinde:

  "hakkın dini kafirlikten daha kötü bir adla anılır oldu; çünkü molla, kafir üreten bir müslümandır." diyerek beni düşüncelere boğan mütefekkir.

  (bkz: kafir üreten müslüman)
   
 4. 4
  bugün doğumunun 135. yılı olan rahmetli..
  #411423 zübdeialem | 7 yıl önce
   
 5. 5
  İlk olarak adını rahmetli Tahir Büyükkörükçü'nün vaazında duymuştum. Hindistandaki direnişe katkısı büyük biridir. Allah rahmet eylesin.
  #411452 misvaklırambo | 7 yıl önce
   
 6. 6
  Din, ne mahza tefekkür, ne sırf histir, nede ancak amel Sözünün sahibidir.
  #452968 RuhAdam | 5 yıl önce
   
 7. 7
  Kurtuluş savaşı sırasında Pakistan halkını, Türk halkına destek vermek için örgütlemiş ayrıca milli mücadelede kullanılmak üzere Pakistan halkından bir buçuk milyon sterlin toplayıp Ankara hükümetine yollatmış Pakistanlı İslâm âlimi, şair, filozof ve siyasetçi.
  #452974 natikaperdaz | 5 yıl önce
   
 8. 8
  pakistan'ın milli şairidir. islam'da dini tefekkürün yeniden teşekkülü adlı kitabı bulunmaktadır. doğu'dan mesaj adlı kitabında "mustafa kemal paşa'ya sesleniş" adlı şiir yazmıştır.
   
 9. 9
  bugünkü türkiye cumhuriyeti üzerinde hakkı bulunan büyük siyasetçi ve islam tefekkürü. allah ondan razı olsun.
  #481098 savasasik | 3 ay önce
   
 10. 10
  Cüzi irade külli iradenin kısıtlanmasıdır fikrini ona atfen duyduğum, doğrusunu yanlışını bilmeye haddim olmayan bir konu olsa da zamanının sorunlarına müslüman düşünür kimliğiyle çözümler sunmaya çalıştığına kani olduğum devlet adamı ve enteleküel
  #481104 lizozom | 3 ay önce
   
 11. 11
  iktibas;

  www.gencdergisi.com/...

  -------------------

  Her yer insan dolu. Muazzam bir kalabalık. Her taraftan insanlar alana akın ediyorlar. Yer, Pakistan’ın Lahor kenti. Gün hangi gün diye sorarsanız şu cevap yeterince açık olur sanırım. Gün, Çanakkale’deki harbin en kızgın günlerinden bir gün. Lahor’da halkın büyük bir kısmının teveccüh gösterdiği muhteşem bir miting yapılır.

  Mitingin ana amacı, Çanakkale’de harbeden Müslümanlara yardım toplamaktır. Boğazına kadar fakirliğe batan o mümtaz halkın çoğu, meydanda bulunan yardım sergilerine, kulaklarındaki küpeleri, parmaklarındaki yüzükleri, ceplerinde bulunan son kuruşları, evlerinde bulunan eşyalarını satarak elde ettikleri paraları kadim dostlarına gönderebilmenin heyecanı içerisindedir.

  Lahor’da başka bir heyecan daha vardır. Bu heyecan birazdan kürsüye gelecek olan adamdır. Bu adam, Allâme İkbal olarak tanınan Pakistan münevveri Muhammed İkbal’dir. Muhammed İkbal kürsüye gelir. Gözleri dolu doludur. Birkaç gün önce gördüğü rüyanın mahcubiyeti içerisindedir. Yaralı bir aslan edasıyla mikrofona yaklaşır ve halka hitaben, tarihe damga vuracak o meşhur şiirini okur ve der ki:

  “Dedi Hz. Muhammed (a.s.v.)

  Cihan bahçesinden bana bir koku gibi yaklaştın

  Söyle bana ne gibi bir hediye getirdin?

  Dedim: Ya Muhammed (a.s.v.) dünyada yok rahatlık

  Bütün özlemlerimden umudu kestim artık

  Varlık bahçesinde binlerce gül lale var

  Ama ne renk, ne koku... Hepsi de vefasızdır

  Yalnız bir şey getirdim kutlanmıştır tekbirlerle

  Bir şişe kan ki eşi yoktur namusudur, vicdanıdır

  Buyurun, bu Çanakkale şehidinin kanıdır”

  Muhammed İkbal ile birlikte miting alanında bulunan herkes hüngür hüngür ağlamaktadır. Çanakkale’ye toplanan yardımların yanında, kardeşlerine bolca dualar da gönderirler. Bu fedakârlıkları ile yetinmeyen şerefli Pakistan halkından bazı gönüllüler, canlarını da feda etmek üzere Çanakkale’ye gelirler. Allah’ın izni ile, hep beraber efsane bir destan yazarlar. Allah o şerefli insanlardan ve tüm şehitlerimizden razı olsun.
  #481282 münkesir | 1 ay önce