kayıt

salih mirzabeyoğlu

 1. 7
  * Aslen Muş'lu. Kürt. Nakşibendi. * Hacı Musa Bey'in torunu. Dersim İsyanı'na karıştıkları gerekçesi ile ailesi bir çok sıkıntı çekmiş ve son olarak soluğu Eskişehir'de almışlardır.

  Eskişehir'de bir vesile ile Üstad Necip Fazıl Kısakürek ile tanışmış ve o andan itibaren Büyük Doğu İdeolocyası'nın bir neferi olmuştur. Rahmetli babası*, Rahmetli Erbakan'ın yakın arkadaşı. Bir miting olduğu zaman direkt olarak babasını arar ve "Sizin çocukları falanca yere gönder..." der. Mirzabeyoğlu'nun Eskişehir'de kurduğu bir ekip vardır. 13 kişilik bir ekip. Akıncılar Derneği ile nam salmıştır. Erbakan gittiği her yerde onları, 13 kişiyi yanında görmek ister. Konya'da * bir miting sonrası çıkan olaylarda bu 13 kişinin yolları Erbakan ile ayrılır. Erbakan kavga gürültü istemez ancak bu 13 delikanlı yeri geldiği zaman yumruğun masaya vurulmasını ister. Kanları kaynıyor tabi. Neyse...

  Bir zaman sonra Üstad ile muhabbeti iyice ilerleyen Mirzabeyoğlu, tabi o zamanlar adı sadece Salih İzzet Erdiş, Üstad'ın dergilerinde yazı yazmaya başlayacak ve bir gün Rapor şöyle bir kapakla çıkacaktır:

  Necip Fazıl ve Yeni Dostları (tr.scribd.com/...

  Tabi bu durum bir çok kişinin hoşuna gitmeyecektir ve herkes türlü dedikodular atacaktır ortaya: Üstad yazıyor, Mirzabeyoğlu imzasıyla yayımlıyor. Bu dedikoduların aslında Mirzabeyoğlu'nun kalemi ve fikrini en iyi şekilde gösterenidir. Çünkü, Mirzabeyoğlu'nun kalemi ve fikriyatı öyle bir seviyededir ki, okuyanlar yazının Üstad'a mı, yoksa Mirzabeyoğlu'na mı ait olduğunu ayırt edemez.

  Üstad bir gün Mirzabeyoğlu'na bir etüt yaptırır. Adı: İstikbâl İslâmındır

  Bu etüdün hikâyesi ise şu: Üstad'ın son röportajı Türk Edebiyatı Dergisi'nde yayımlanır. Röportajda Ahmet Taşgetiren Üstad’a sorar: “Batı’da da konuşuluyor, «yeni asır, İslâm asrı olacaktır!» tarzında düşünceler var… Siz ruh muhtevası yönünden İslâm ülkelerini böyle bir hazırlık içinde görüyor musunuz?” Üstad cevaplar: “Hah, enteresan… Cevap: Bu Ramazan’da bilmiyorum, Allah takat verecek mi bana Tercüman için… Orada bir yazı hazırladım… Takat verecek mi bir… Orada, «İstikbâl İslâmındır» diye güvendiğim bir gence etüd yaptırdım. Güzel oldu etüdü…”

  O güvendiği genç Üstad’ı mahcup etmiyor ve eseri tamamlayıp Üstad’a takdim ediyor. Üstad, ortaya çıkan eserden son derece mesut hâlde imzalıyor: “Fikir çilesi haysiyetinin müstesna genci Salih Mirzabeyoğlu’na sevgiyle.” *

  Mirzabeyoğlu'nun Üstad'a yakınlığı değil, genç yaşta gerek nitelik, gerekse nicelik bakımından küçümsenemeyecek eserler vermesi, kıskançlıklarıda beraberinde getirir. Üstad ile geçirdiği günleri yazdığı kitabı Necip Fazıl ile Başbaşa, Üstad tarafından "Hakkımda yazılmış en iyi kitap!" olarak değerlendirilecek ve Bütün Fikrin Gerekliliği adlı eseri ise yine Üstad'ın "Mücerret fikir istidadı tamam!"* imzasıyla şereflenecektir.

  Üstad, Mirzabeyoğlu'nun İdeolocya ve İhtilâl adlı eserinde ise şöyle yazacaktır: Sen benim için yazıyorsun anlamazlar. Öyle yükseklere çıkıyorsun ki kanatların yanabilir! Sana en büyük methiye de bu, en büyük tenkit de. * (www.kitapyurdu.com/...

  28 Şubat Darbesi ile bir çok suçtan tutuklanacak, 90'lı yıllarda bir çok kez tutuklandığı gibi, idamla yargılanacaktır. * Kendisini suçlayanlar ortaya tek bir delil dahi koyamazken, yine kendisine Müslüman diyen bir çok isim susacak, Mirzabeyoğlu'nun işkenceler görmesine karşı bir harekette bulunmayacaktır. Kaldı ki bugün kendisini yargılayan hâkim bile bu davayı baskı ile gördüğünü ve hata yapmış olabileceğini söylediği halde, bugün bile, yine bu kendisine Müslüman diyenler susmaya devam etmekte, haksızlık karşısında dilsiz şeytan rolünü harikulade bir performans ile sergilemektedirler.

  Mirzabeyoğlu, 58 eser sahibi. Bu eserleri ise, bugüne kadar ortaya konulmamış bir idealin, BÜYÜK DOĞU - İBDA idealinin zuhur bulduğu eserler. Sisteme karşı bir duruşu, bir sözü olan Mirzabeyoğlu, 14 yıldır Bolu F Tipi'nde, "Ölüm Odası" adını verdiği B7 koğuşunda ömür boyu hapis cezasını çekmekte. Bu 14 yılın son 11 yılı ise tek başına bir hücrede, tecritte geçmekte.

  Bir hukukçu olan Mirzabeyoğlu, akademisyen * bir hanımefendi ile evli ve iki kız çocuğu babasıdır. Ailesi Bursa'da ikâmet etmektedir.
   
 2. tümünü gör