ev işlerinde ailesine yardım eden erkek – dertli sözlük
toplumumuzda yanlış hitaplara maruz bırakılarak bu asil görevin yanlış algılanmasına neden olunmuştur.. erkek oturacak, kadın iş görecek.. tabi bu tutum akla birkaç meseleyi getiriyor.. "eşleriniz size allah’ın emanetidir. emanetlere ihanet etmeyiniz.", "eşlerinize merhamet edin ki, allah’da size merhamet etsin." ve "cennet annelerin ayakları altındadır." erkek otururken ya da yatarken iş gören dişi ya annedir ya da eş.. ayet ve hadis-i şerif de ortada.. bu fiili yerine getirenlerin kaybedeceği bir şey yokken (kazanacağı şeyler bkz'da verilecektir) yapmayanların ise hissesine "vay haline" durumu düşmektedir..
(bkz:allah'ın rahmeti)
(bkz:bonus sevaplar)
(bkz:huzurlu aile yuvası)
bu gruba dahil olan erkekler arasındaki favorim, bilinçli bir ailede yetiştiğini gösteren, bayramlarda, özel günlerde veya misafir geldiğinde ikramları anne,eş veya ablasından alıp erkeklerin tarafında servis eden genç, baba veya bireydir..
ümmet erkeğidir, delikanlıdır. kendi söküğünü kendi diken, kendi terliğini kendi tamir eden bir peygamberin (*) ümmetine layık bir erkektir.
zaten annemin demesi gibi, "herkes kendi işini kendisi görse kimseye yük olmamaya çalışsa işlerim hafifler". (*)
ailede öyle bir erkek varsa sağlığına duacıyızdır. ama yoksa da onun abisi, bunun kocası, yok ötekinin oğlu kıyaslarına girmememiz gereken mevzudur. lütfü ilahidir.
erkek anasına da karısına da yardım eder de kadın fiziki olarak her yardıma muktedir değildir. erkek yardırmalı, kadın sırtını sıvazlamalıdır.
sadece annesine, hanımına yardımla sınırlandırılmaması gereken erkektir. babasının dükkanında çalışan, bağda bahçede babasına yardım eden erkek de ailesine yardım etmiş olur. o da sevap kazanır. ama hanımların insaflı davranması gereken erkektir de aynı zamanda.
(bkz:vur deyince öldürmek)
sofraya taşıdığı birkaç tabakla bir hafta övünüp dövünüp evin her işini ben yapıyorum zaten diye de ağlar hiç utanmadan (: sonra da en ufak bi aksaklıkta "zaten her işi ben yapıyorum bi tuzu bile getirmeyi unutuyorsunuz" diye serzenişte de bulunabilir.