kayseri mantısı – dertli sözlük
yapması çok zahmetli yemesi sadece güzeldir..taklitleri boldur.ama hiç biri onun yerini tutmaz.farkı hamurun kalın olmaması íncecik açılması ,küçük kesimli olmasıdır.bir kaşığa 40 tane sığdırma gibi efsaneler üretilmiştir.mümkünsüzdür.sende 15 ben deyim 20 olabilir.talep fazla olursa yiter yaaa dedirtir.düğünlerde , bayramlarda ana yemektir.
i̇ncecik açılan hamurun paralel kenar biçimi ile kesilmesinden sonra, içerisine yerleştirilen baharat ve soğanla harmanlanmış kıymaların kenarında kalan boşlukcuklardan tutulması sureti ile bir araya getirilmesi, ismi zikredilen lezzeti oluşturur. paralel kenarın köşelerini birleştiriken orantıya dikkat etmek gerek çünkü kulaklarına tere yağının dolması icap eder. her bir tanesi minik birer bohçacık suretindedir. lezzetlidir.
i̇kinci türünde ise paralel kenarların içi boş olarak karşılıklı köşeleri çimdiklenerek birleştirilir. buna çimdik mantı da denir. kıyması üzerine dökülerek servis edilir.
türk mutfağının vazgeçilmez lezzetidir.
bir kaşığa 40 tane efsane demişim küçükken. kendimi güncelliyorum. bir kaşığa kırk mantı sığdırmışızdır. ama o an yaşadığım aydınlanma ile anladım ki bu kırk efsanesi eski tahta kaşık içeriyor hani kocaaaman olanlardan. ama biz yine de yaptık oldu.
overrated bir yemek bu arkadaşlar. o kadar zahmet sonrası ortaya çıkan şey maalesef verilen emeği haketmiyor. kavurmalı yumurta tat olarak daha lezzetli ve yapılışı 2 dakika