mehmet efe – dertli sözlük
meksika sınırı şiirinin yazarı, mızraksız ilmihal adlı islamcı gençlik arasında kült olmuş bir romantik denemenin sahibi yazar. 'sezai karakoç okumak ali şeriati okumaktan önceliklidir. şeriati okumak da jean paul sartre'dan önceliklidir' diyen hakiki bir yerlidir. içinde bulunduğu camianın 90lı yıllardaki radikalizmine, tutarsızlıklarına eleştiri manifestosu niteliğindeki 'mızraksız ilmihal'i yazdıktan sonra bulunduğu ortamdan uzaklaşma gereği duymuştur.
ihtiyar dergi'sinin son sayısında 'hatırlatmakta yarar görüyorum' başlıklı yazısıyla görünen yazar. musab bin umeyr'i, sad bin ebi vakkas'ı, ömer bin abdülaziz'i, nuri pakdil'i ve unuttuğumuz diğer kahramanlarımızı hatırlatarak türkiye'ye selam göndermiş. kitap postası'nın unutamadığım kitaplar köşesindeki yazısında da 'çile'yi okuduğum gün adam oldum' demişti. abd ye gidince arkasından ''bu ne yaman çelişki'' diye tepki verenler olsa da hatırlatmakta yarar görüyorum ki mehmet efe klas adamdır.
meksika sınırı şiirinin televizyon programına isim olması sorusuna 'izin alınmadı. o çocukları tanıyorum, ekmeklerine mani olmak istemem' cevabına binaen selahattin yusuf twitter'dan "meksikasınırı"nı üç yıl yaptık. mehmet efe'nin siiri oldugunu her yerde soyledik. mülkiyet konusu olabilecegini hic aklima getirmemisim. yeni şafak'ta guzel bir pazar gunu "o çocuklar" olarak manşete cikmak da varmis. olsun. hos geldin hehmet agabey, özlemisiz.." demiş.