karma eğitim – dertli sözlük
erkek ve kız öğrencilerin bilikte öğrenim gördüğü sistemin adı. diğer bir tabirle eğitim zayiatı.

gülay göktürk bir yazısında karma eğitim için yüzyılın en büyük pedegojik yanılgısı ifadesini kullanıyor.
ilgili yazı; (http://gundem.bugun.com.tr/karma-egitim-zorunlulugu-185621-makalesi.aspx)

geçtiğimiz yıllarda ingiltere bu konuyu tartışmış, kız ve erkek öğrencilerin ayrı sınıflarda okutulmasının eğitim düzeyi açısından daha verimli olacağı kanısına varmış. daha sonra abd bu mevzuyu tartıştı. biz ise mevcut olan kız ve erkek okullarının kökünü 28 şubat ile birlikte kazıdık.

yeni eğitim modeli tartışılırken bu konuda tekrar gündeme gelmeli. en azından karma eğitim istemeyen vatandaşlara tercih şansı sunulmalı.

gözlemlediğim tek dejavantajı ise; karma olmayan okullarda eğitim gören kimselerin karma ortamlara girdiği anda sergilediği tuhaf davranışlar. bunun en büyük sebebi de eğitim gördüğü okulun eğitiminin yetersiz olması. insanlar oradan çıktığında afallama hali yaşıyorlar.

buradaki yazıda ise bazı istatistiklere yer verilmiş. (http://www.islamustundur.com/kesintisizzulum.html)
eğitimi almak isteyenin tercihine bırakılmasını istediğim durum.

aslında bütün bu dediklerim/diyeceklerim eğitim sisteminin kötülüğünden kaynaklı. zira, eğitim sistemi ve öğrenciye verilen imkân ve özgüven yeterli olsa, karma eğitim de, ayrı ayrı eğitim de yerini bulur.

şu da var, çünkü sadece kız sadece erkek olan ortamlar daha beter sonuçlar doğurabiliyor. çoğu kız lisesinde aşırı uç muhabbetler edilirken, erkek liselerinde de sınıfta karşı cins olmadığından, kişi sınır olarak karşı cinsi gördüğünden, kendi aralarında çok seviyesiz muhabbetler ediliyor. bir kız yanlarında olunca daha üsturuplu muhabbet eden öğrenciler var. bir sınır söz konusu değil yani. ayrıca sıınıfta karşı cinsin olması hareketleri kısıtlar, oturuş kalkış daha düzenli olabilir. çocuk aileden kalma terbiyeyi aldıysa, erkeğin yanında üslubunu ve edebini (çoğunlukla) koruyor.

böyle eğitilen kişi ilerde erkeklerle hiç mi karşılaşmıcak? bahsi geçen yazarımız, kız çocuklarının erkeklerin yanında bildiğini söylemekten çekindiği için abd'de konunun gündeme geldiğinden bahsediyor. gerektiğinde hayata atılacak olan kız/erkek, çoğu zaman karşı cinsiyle karşı karşıya kalabilecek. ayrıca kadının, gerekirse kendini erkekten savunmasını öğrenmesini doğru buluyorum.
fıtrat gereği karma eğitim uygun bir yöntem değildir. ama ne var ki sadece erkek veya kızlardan oluşan sınıflarda da türlü türlü sıkıntılar ortaya çıkıyor. asıl problem çocukların en baştan yetiştirilme tarzı ile alakalı. siz eğer yaratılış güzelleğini bozarsanız artık ne yaparsanız yapın pek bir işe yaramayacaktır. buyrun buradan yakın.
eğitim sistemindeki sorunların asıl müsebbibi değil bu yüzden de tek başına kaldırılması eğitim sistemini düzeltmez.
fakat bu durum karma eğitimin 'hiçbir faydası olmayan eğitim metodu' olduğu gerçeğini de değiştirmez.
kaldırılması gereken hatalı sistemlerden bir tanesidir. bu sistem kaldırıldığı takdirde çeşitli sorunlar olacağı hususunda bazı düşünceler mevcut. doğru eğitim ve düşünce sistemleri birlikte uygulanmadığı takdirde o sayılan sorunlar olur. ama doğru uygulamalarla bu sorunlarda çözülür. zira karma eğitim hem eğitim sistemine hem de öğretim sistemine zararlıdır. eğitim sisteminde meydana getirdiği sorun toplumumuzdaki mevcut ahlaki problemdir. öğretim sisteminde meydana getirdiği sorun ise bireyin öğrenmesi gereken ilimlerde başarısını azaltmasıdır. ergenlik yaşındaki bireylerin aynı sınıflarda hatta aynı sıralarda eğitim alması, motivasyon ve konstrasyon eksikliği meydana getirmektedir. bunların çözümü ise nasıl bir birey istiyoruz sorusunun müspet cevabıdır.
(bkz:eğitim sistemi)
(bkz:eğitim felsefesi)
bu sistemin uygulandığı sınıflarda özellikle kız öğrencilerin ders esnasında kendilerini pek iyi ifade edemedikleri, daha çekingen oldukları görülür.
en azından ülkemizdeki imam hatiplerde bu sistem yok.