mesut uçakan – dertli sözlük
necip fazıl kısa kürek'in reis bey eserini harikulade bir şekilde sinemaya uyarlamış olan değerli yönetmenimiz, büyük iddialarla giriştiği anka kuşu filmi ile "taban" yapmış ve bizleri hayal kırıklığına uğratmıştır... (*)
sinemaya verdiği uzun bir aradan sonra tekrar dönmüş ama sanırım istediği desteği bulamamış olsa gerek ki şimdilerde duyamıyorum kendisini. aday adayı mı olmuş ne ? öyle bi duyum aldım!!
yalnız değilsiniz ve sonsuza yürümek adında iki mükemmel direniş başyapıtı çekmiş yönetmen.istanbul'a gelişi ve yükselişi, tabuları yıkıp bir nesle sinemanın gerçek anlamını öğretmesiyle ne büyük bir iş yapmıştır.
1978'de çektiği ilenç (lanet) isimli filmde müjde ar başrol oynamıştır. şule yüksel şenler mukaddesatçı hanımlar derneği üzerinden filmin gösteriminden önce mesut uçakan'dan tepebaşı gazinosunda hanımlara yönelik bir gala tertip edilmesini rica etmiş, o da kabul etmiştir.müjde ar gazinoya gelince aralarında emine erdoğan'ın da bulunduğu 3000 kişilik bir başörtülüler ordusunu karşısında bulmuş. daha sonra kalabalık bir süre "mücahide müjde ar" sloganlarıyla uzun süre alkışlamış. mesut uçakan'ın anlattığına göre kendisi müjde hanıma "görüyorsunuz, halk sizi nasıl görmek istiyor" deyince müjde ar "artık çok geç mesutçuğum" deyivermiş. bu da böyle bir anıdır.