dostluk – dertli sözlük
dünyada pek az rastlanan müstesna bir ruh halidir.ruhun derinliklerinden gelen müjde gibidir.neyi aradığını bilmediği halde"aradığımı buldum"diyen,karşısındaki insan ruhu üzerinde hiçbir tahlil,akıl yürütme olmadan murada ermişlik sevinci ile ruhun zafere kavuşmasıdır.
dostluk, dost dediğin kişinin en ince detaylarına kadar bilmek değildir. her gün telefonda arayıp görüşmek değildir. haftada 4-5 gün buluşmak değildir. dostluk, iyi ve kötü günde karşılığı beklenmeden güven ortamının oluştuğu arkadaşlıktır... dostluk senin parmağın kesildiğinde onunkinin kanamasıdır ...
rasim özdenören'in ben ve hayat ve ölüm isimli eserinde paylaşılası bir tespit arzettiği hal:

--- iktibas ---

dostluk, gelişigüzel bir arkadaşlık değil. dostluk bir arkadaşla sıklıkla görüşmüş olmakla da oluşmuyor. i̇nsanın sabah akşam birlikte olduğu niceleri vardır ki, onlarla ilişkileri, bırakınız dostluğu, arkadaşlık düzeyine bile çıkmayabilir; sadece bir tanışıklık çerçevesinde kalabilir. öte yandan dost insanlar, birbirleriyle akşam sabah birlikte olamasalar bile, insan, işte o kritik anda dostunu yanında görmek ister. çünkü o şeyi yalnızca onunla paylaşabileceğini hisseder. kimselere söyleyemediği o şeyi, bilir ki yalnızca ona söyleyebilecektir. çünkü yalnızca o, kendini anlayabilecektir. öyle hissediyorum ki, insan yalnızca dost bildiği kimse tarafından yanlış anlaşılamayacağından emin olur. i̇nsanı, yalnızca dostu dosdoğru anlayabilir.eğer birisi hakkında, acaba benim bu durumumu anlayabilir mi, diye aklımızdan geçiriyorsak, bu o kimsenin henüz bizim dostluk çerçevemizin içinde bir yeri olmadığına delalet etmelidir. çünkü insan ancak dost bildiği kimseye karşı sansürsüz konuşabilir; ancak ona açılabilir ve ancak ondan destek sağlayabileceğine güvenebilir.

--- iktibas ---
insanın dünyada kazandığı hayırlardan biridir. iyi ki varlar.-- spoiler --beni eklesene arkadaş olalım. emin ol tanışıyoruz kaaarşim seni on kuruş için satacak şerefsiz bir arkadaş arıyorsan ben burdayım 14 saat öncearkadaş neden kabul etmiyorsun arkadaşlığımıartık inan bana makinacıdinle ve kabul et itirafımıbir böğürtü bir gaz sancısıalev alev sardı her yanımıartık inan bana makinacı12 saat önceolm ne adamsin ya tanimiyorum kim bu dedim:)2 dakika önce-- spoiler --
dost ise düşünme, ver ömrünü gitsin. dost değilse bekleme yol ver gitsin.{hz mevlana}ve en tehlikeli karasularda yüzmek gibi bir ilişkidir dostluk. çünkü;dostluk mantar yemeği gibidir. zararlı olup olmadığı ancak yendikten sonra belli olur.{çin atasözü} sözü ile açıklayabiliriz.
iktibasbazı arkadaşlıklar def-i hacet gibidir. mecburiyetten arkadaş olursunuz. bazı arkadaşlar yemek içmek gibidir, ihtiyaç olduğunda arkadaş olursunuz. çok nadir ele geçen bazı dostluklar ise hava gibidir. onu bir an soluyamazsanız hasretini çeker onsuz olamazsınız.