istatistikler – dertli sözlük
adminlerin bizden gizlediği veya sorunlar nedeniyle bizlerle paylaşamadığı ve bizim de çok merak ettiğimiz üst tarafta bulunan butonlardan biri.
israil'in gazze'yi bombaladığı birkaç gün içinde kaç sivilin öldüğünü, marmara depreminde tonlarca ağırlıkta binalar altında kaç kişinin kaldığını, istanbul'da kaç sahipsiz sokak çocuğunun bulunduğunu, bu kış kaç evsizin donarak hayatını kaybettiğini, dünya üzerinde milyar doları aşkın servetiyle "göz dolduran" kaç "şanslı"nın bulunduğunu, bunun yanında dünya üzerinde bir günde kaç kişinin açlıkla mücadele ettiğini ve daha birçok şeyi belirten işaretler sisteminin göstergeleri. rakamlar... dünya üzerindeki her şeyi ölçüp biçmeye, sınırlandırıp anlamlandırmaya ve kontrol etmeye adanmış, despotik akıl iktidarının modern zamanlardaki bir karşılığı hükmündeki rakamlar -bir bilgenin söylediği gibi bir gösterge parçaları olarak- kaderi, kısmeti, talihi evcilleştirir istatistikler aracılığıyla. gaybî olanı disipline eder, tablolara döker, "anlaşılır" hale getirir. tek başına hiçbir şeyi açıklayamayacak olan rakamlara ürküten bir iktidar bahşedilir, sonra da onlara tapılır. konuşurken rakamlar vererek konuşanların sözüne daha çok itibar edilir. istatistiklerdeki bu rakamlar modernize edilmiş hayatın köşe taşlarıdır. her şeyi anlamak, ölçmek, biçmek konusunda kendisinden emin olan aklın ve düzenin sembolleridir. kısacası kemiyet habercisidirler. miktar. nicelik. "şu sepette kaç elma var?" sorusunun cevabını verirler; oysa o sepetteki elmaların kalitesi hakkında fikir almak için elmalara tek tek dokunmanız gerekir.
eski oturduğum mahallede bir kız vardı ortaokul öğrencisi. zırt pırt pazartesi törenlerinde aldığı ödüllerden bahsedilirdi. kız sürekli türkiye şampiyonu oluyordu bir spor dalında.

vuşu mu, abuşi mi neydi bir karatemsi spormuş meğerse ve onun yaş grubunda 4 kişi katılıyormuş. bir maç kazanınca otomatikman gümüş alıyormuş kızcağız.

istatistikler butonuna tıklayınca çağrıştı.