en iyi kitap alıntıları – dertli sözlük
"Ben yalnızken kendimi hiç yalnız hissetmem, alıştığım sevdiğim bir şey yalnızlık. Hatta yalnızlığı her zaman insanlarla birlikte olmaktan daha fazla severim. Yalnızlığı özlerim. Özlemekten de öte, yalnızlığa ihtiyaç duyarım. Yalnızlığa neden bu kadar muhtacım hiçbir zaman anlayamadım. Bir şey yapmak için istemiyorum yalnızlığı ama yalnızlık bana her şeyi yapabileceğimi düşünme özgürlüğü veriyor. Galiba sırf bu yüzden yaptığım her şeyden vazgeçip yalnız kalmak istiyorum, hiçbir şey yapmadan her şeyi yapabileceğimi düşünmek için."

(bkz:Son Oyun) - (bkz:Ahmet Altan)
"Fakat insanlar sistemlere, bazı soyut kavramlara o denli bağlıdırlar ki, sadece mantıklarını haklı çıkarmak için gerçekleri göz göre göre değiştirmeye, gözlerini kapayıp kulaklarını tıkamaya razıdırlar."


”İyiliğin ve ‘yüce ve güzel’olan her şeyin farkına vardıkça kendi bataklığıma biraz daha batıyor ve içine tamamen gömülmeye kendimi daha hazır hissediyorum.“


(bkz:Yeraltından Notlar) - Fyodor Mihailoviç (bkz:Dostoyevski)
"Ruhumun derinliklerinde, sakin zamanlarda görünen ve fırtına dalgalarının parça parça kumsala attıkları deniz bitkilerine benzeyen muhteşem hatıralar vardır."


"Yeni eğitim ve terbiye tarzı çocuklar için müthiş. Kendilerini bazı gereksiz bilgilerle tıka basa dolduruyor, bilimin darbeleri altında öldürüyor vevaktinden evvel yıpratıyoruz."

(bkz:Vadideki Zambak) - Honore de (bkz:Balzac)