tarık tufan – dertli sözlük
yıllar önce marmara fmde cumartesi geceleri yaptığı "düş vakitleri" programıyla hayatımızı giren, iki sene öncesine kadar da bu programı sürdüren mahallemizin nadide abilerinden...

bizlere cuma günlerini iple çektiren ve geçen yıl anlam veremediğimiz şekilde sona eren "meksika sınırı" programının müthiş üçlüsünden biri...

"uzak ihtimal" filminin senaristi...
biz her şeye esirgeyen ve bağışlayan, çokça esirgeyen ve çokça bağışlayan, hep esirgeyen ve hep bağışlayan rabbin adıyla başlayan adamlarız anna... diye başlayan bir şiirin şairi. aynı şiiri "sen adımı attığın andan itibaren hira dinginliğine dönüşecek ortalık. tanrı bizimle de konuşur belki" diye biten şair. bir de kitabını okumuştum salya sümük. kimsenin olmadığı yerde okuyacaksanız (bkz:hayal meyal).
modern hayatın putperestleri misali birine değer verip yüceltip onu ulaşılmaz yapıyoruz kendimize sonra ona tapma dercesine getiriyoruz işi, bi süre sonrada hatamızı anlıyoruz a vahlarımız başlıyor.. işte tarık tufan bu modernizm hastalığına yakalanmamış, sürüye ayak uydurmamış, kendi halinde, bizi de kendi dünyamıza çeken genç kalemlerden..

"onlar yaşamıyor doktor!türkü söylediklerini duymadım inanabiliyor musun?aşık olmuyorlar, uykusuz geçirdikleri bir tek gece yok"((bkz:kekeme ã‡ocuklar korosu))
tarık tufan da maalesef bu ülkenin gençlerinin müsbet olma gayretiyle farkında olmadan kutsallaştırdıkları kaypak abilerimizden. sanıldığının aksine gerçek yaşantısında mütevazi birisi değil, hiç anlamlandıramadığım bir batı hayranlığı var, senaryosunu yazdığı uzak ihtimal ise doğudan aldığını batıya satma çabası bariz hissedilen gerçek bir şaheser.
tüm kitaplarını ezber ettiğim ve samimiyeti ve sıcaklığından bir an bile süphe etmediğim güzel insan..rabbim ellerinizi bırakmasın diye dua etmeyi ihmal etmez.
keşke radyoyu bırakıp, ekran işine hiç bulaşmasaydı dediğim güzel insan... ekranlarda görünmeye başladı beri, maalesef mahallemizde(*) yüzünü göremiyoruz artık...