ip man – dertli sözlük
şöyledir. zamanında mutlu mesut bir yuvanın sahibi öğretici adam ip usta, japonların çin'e saldırarak halkı kırıp geçmesiyle kung fudaki ustalığını gavurlar üzerinde kullanmak durumunda kalır. aynı zamanda halka da kung fu öğretmelidir. japon generallerden biri kung fu'yu çok seviyordur ve halka pirinç karşılığında teklif edilen kung fu müsabakalarına ip man'i de dahil eder. ordan sonra ip usta, ustalığını konuşturur, sıradan bir kömür işçisi konumuna düşmüştür fakat ustalığıyla zulme uğrayan halkının yaralarını sarar ve bir efsaneye dönüşür.
izledikten sonra gaza gelip üç öğrencime kafa göz daldığım ufak çaplı hasar bıraktığım harika film.
final kısmında şor şor ağladığım , keşke bütün erkekler ip amca gibi olsa dediğim , ip man ustanın hikayesini anlatan muhteşem film . herkes izlemeli kaçırılmayacak bir film .
gerçek olaylar ve kişiler bütününü sinemaya yansıtan filmdir.
filmde kullandığı görülen wing tsun (*) tekniği aynı zamanda onu geliştiren kadının ismidir. japonların istilasında ben de hüzne boğulduysam da, doğu türkistanda hala kardeşlerimize yapılan çin eziyetini ve hak yiyiciliği hatırladıkça, "rabbim bilir herşeyin en müstahakını" diyerek sakinleşiyorum.
ip man'de kendimi buluyorum, acayip benziyoruz, ruh hali sanki benim ikizim, iyi ya da kötü bilmiyorum ama çok benizyoruz. tek farkımız var : ben öyle dövüşemiyorum, vesselam...
bruce lee nin ustası olarak bilinen i̇p man(yip)’ın hayat hikâyesini ve kavgasını anlatan bir seridir, i̇p man filmleri. ancak hepsi aynı yönetmenin elinden çıkmamıştır bu nedenle kalite farkı da barizdir. i̇p man 1-2-3 serisi wilson yip tarafından çekilmiştir ve dünya çapında beğeni kazanmıştır. ancak ip man’la ilgili son film i̇p man son dövüş filmi senaryo olarak bir faciadır kurgu oldukça eksiktir. zaten yönetmeninin de ilk film tecrübesidir.